fbpx

Algoritmik Trade (Ticaret) Nedir?

Algoritmik Ticaret

Algoritmik trade (ticaret) kuşkusuz son zamanların üzerinde en çok düşünülen ve merak edilen konularından bir tanesi. Yüzyıllar önce El Harezmi ile başlayan algoritmaların hikâyesi bugünlere geldiğimizde neredeyse hayatımızın her anını kaplayan yeniliklerle dolu ve devam ediyor.

Cep telefonumuzdaki bütün uygulamaların, bizim hakkımızdaki verileri toplamasından, işlemesinden tutun da -bunlardaki kullanılan algoritmalardan- veya trafik ışıklarındaki dur ve geç işaretleri de aslında birer algoritmadır.

Algoritmalar, bizim algoritmik trade dediğimiz piyasalarda kullanılma hâli ise öncelikle manuel ve hibrit işlemlerdir, yani mekanik sistemlerdir. Bu sistemlerde siz bir algoritma kurarsınız ve manuel bir şekilde yapmayı tercih edersiniz. Bu da algoritmik trade’dir. Ama şu an genelde insanların bundan anladığı robotlardır, yani otomatik işlemlerdir.

Biz algoritmalarla sadece otomatik işlemler yapmayız. Robotlar ve botlar kurmayız. Aynı zamanda backtest, yani geriye dönük testler, veri analizleri yaparız ve aynı zamanda iyileştirmeler, optimizasyonlar yaparız stratejimizle alâkalı. Yani biz kurallar dâhilinde çalışan sistemleri algoritmalarla kurarız.

Algoritmalarla alakalı başka bir şey de sorun çözme özelliği

  1. Sistemsizlik: Çoğu trader’ın başlangıçta bir sistemi yoktur. Bir yol haritası olmadığı için muhtemel zararlarla karşılaşır. Ama algoritmalar daha en başından bir sistem üzerine kurulduğu için böyle bir sorunla karşılaşmaz.
  2. Psikolojinin Negatif Etkisi: Algoritmaları sadece kurarken insan psikolojisi devreye girer. Normalde insan psikolojisi trade etmeye müsait değildir; çoğu zaman yanlış kararlar verebilir, baskı ve panik anında çok daha büyük zararlara neden olabilir. Algoritmaların böyle dertleri yoktur. Psikolojinin negatif etkisi bertaraf olur.
  3. Disiplin: İnsanlar kendi koydukları kurallara dahi uymakta zorlanırlar. Bazı esnetmeler yapıp  sonucunda da zararlara maruz kalırlar. Algoritmalar sizin belirlediğiniz kurallara harfiyen uyarlar.
  4. Kapasite: Özellikle kriptopara piyasalarında -7/24 akan bir piyasada- insani yeteneklerin üstünde trader yetenekleriniz olmalı çünkü sürekli akış hâlinde olan bir piyasayı takip etmek zorundasınız. Bu yüzden algoritmalar aslında otomatik işlemler, robotlar, botlar kripto için bir lüks değil gerekliliktir.
  5. Zaman: Siz gündelik işlerinize devam ederken (iş, okul, hobi vs) algoritmalar sizin için piyasaları takip eder ve işlemleri kendiliğinden otomatik yapar.

Finansal piyasalarda para kazanabilmek için gerekenler

  1. İyi bir oyun ve stratejiniz olmalı
  2. Çelik gibi sağlam sinirler, sağlam psikoloji
  3. Risk yönetimi
  4. Eğitim (Teknik-Temel Analiz Bilgisi)
  5. Disiplin

Bunların hepsi algoritmalar ile gerçekleştirilebilir.

Hepinize kazançlı günler dilerim. Algoritmalara sırtınızı dönmeyin lütfen 😉

Kıvanç ÖZBİLGİÇ
Teknik Analiz ve “Algoritmik Ticaret Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler