fbpx

Altcoin’lerin Doğuşu

Finansal piyasalarda bilgi ve tecrübenin yanında psikolojiyi yönetebilmenin de önemli bir rolü bulunuyor. Özellikle dalgalanmaları yüksek kripto para piyasasında psikoloji yönetimi öncelik verilmesi gereken en önemli unsur konumuna geliyor.

Bitcoin’in yarattığı etkinin ardından pek çok altcoin piyasaya sürüldü.

İlk Altcoin

Kasım 2018’de Twitter’da bir anket yapmış ve “Hangisi ilk altcoin’dir?” diye sormuştum. Katılımcıların çoğu cevap olarak Litecoin’i seçmişti. Diğer yanıtlar ise Ethereum ve Ripple’dı. Bu sonuç kripto para topluluğundaki çoğu arkadaşımızın dahi konu hakkındaki bilgi eksikliğini gösteriyordu.

Evet, bunların hiçbiri doğru cevap değildi; çünkü ilk altcoin Namecoin’dir ve çıkış tarihi 18 Nisan 2011.

Diğerleri, çıkış sırasıyla: Litecoin 13 Ekim 2011, Ripple 2012, Ethereum ise 30 Temmuz 2015.

2020 Mart ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde Coinmarketcap’te listelenen altcoin sayısı tam olarak 5266. Bu sayı Haziran 2019’da 2278’di. 4 yıl önce ise 600 civarındaydı.

Sürekli artan altcoin sayısı piyasayı en çok etkileyen olumsuz durumlardan biri.

Altcoinler’in çıkış amacı nedir?

Altcoin’lerin çıkış noktası aslında Bitcoin’in yapamadıklarını yapmak, çözemediklerini çözmek. Örneğin ilk altcoin olan (dolayısıyla ilk fork olan) Namecoin’den başlayalım.
Namecoin; merkeziyetsizlik, güvenlik, sansüre karşı direnç, mahremiyet ve internet altyapısının DNS ve kimlikler gibi belirli bileşenlerini geliştiren/iyileştiren deneysel bir açık kaynaklı teknoloji.

Görüldüğü üzere Bitcoin’in çıkış noktasından farklı, belli amaç ve çözüm önerileri olan bir proje.

Tam da bu anda araştırmacı ve hatta yatırımcılar olarak dikkate almamız, cevabını bulmamız gereken ilk 5 soru:

 1. Bu projenin amacı nedir?
 2. Gerçekten bir problemi çözüyor mu?
 3. Problemi çözüm şekli mantıklı mı?
 4. Çözüm için gerçekten blockchain teknolojisi kullanılmalı mı?
 5. Proje için kripto paraya ihtiyaç var mı?

Altcoin Kategorileri

Kripto para projelerinin ortaya çıkış amaçlarını sınıflandırmaya çalıştığımızda ise genel olarak şu kategoriler karşımıza çıkıyor:

 • Ödeme hizmeti/yöntemi
 • Akıllı sözleşmeler
 • Nesnelerin İnterneti
 • Blockchain hizmetleri
 • Anonimlik/Gizlilik
 • Merkezi olmayan borsalar
 • Siber güvenlik
 • Oyun
 • Merkezi olmayan uygulamalar geliştirme

Altcoin’lerin ortaya çıkışı iş hayatında veya gündelik hayatta kolaylık sağlama adına önemli bir gelişme fakat günümüzde âdeta altcoin enflasyonu yaşanıyor ve bunların da çoğu insanları aldatmaya yönelik.

2000’in üzerinde proje (ve varsa whitepaper’larını da) incelemiş ve hâlâ da araştırmalarına devam eden biri olarak açıkça belirtmeliyim ki bu altcoin’lerin çoğu -piyasa tabiriyle- çöp olmaktan kurtulamayacaklar.

Altcoin’lerle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Bu konuyu derinleştireceğiz. Önümüzdeki günlerde piyasa değeri bakımından ilk 10’da yer alan kripto paraların da videolarını hazırlamış olacağız.

Şu an sitemizde yayınlanmış olan “Coin Nedir?” ve “Token Nedir?” videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Altcoin’lerin Doğuşu” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı