fbpx

Bitcoin Cash Yarılanması (BCH Halving)

BCH Halving / Bitcoin Cash Ödül Yarılanması, BCH yarılanamsı

Bitcoin Cash Yarılanması

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik anlamında yaşadığı sorunlar üzerine ortak bir çözüm üretilemeyince Roger Ver liderliğinde topluluğun bazı üyeleri 2017 yılında bir hardfork gerçekleştirdi ve ortaya yeni bir kripto para olan Bitcoin Cash çıktı.

Bitcoin’deki blok limiti başlarda 1 ve şu an 2 MB ile sınırlıyken Bitcoin Cash blokları 8 MB boyutunda ve bu daha ucuza daha çok işlem yapılmasına olanak sağlıyor.

O günden bugüne Bitcoin ve Bitcoin Cash toplulukları arasında çok ciddi tartışmalar yaşanmaya devam ediyor ama bugünün gündemi Türkçeye kısaca “yarılanma” olarak çevirebileceğimiz halving.

Halving çıkartılacak yeni kripto paraların yaratılma hızının yarıya indirilme sürecidir.

Mayısta Bitcoin halving’i gerçekleşecek, bunu sanırım duymayan kalmamıştır ve Rookie Hocam konu hakkında “Halving ve Corona Virüsün Bitcoin’e Etkisi” başlıklı bir içerik yayınlamıştı. Bunu mutlaka dinlemenizi isterim.

8 Nisan’da ise Bitcoin Cash halving’i gerçekleşecek ve madencilerin ödülleri yarıya inecek.

Bitcoin’de olduğu gibi Bcash’te de toplam arz 21 milyon ve her 4 yılda bir 210 bininci blokta yarılanma gerçekleşecek. Ve yine Bitcoin’de olduğu gibi blok ödülü 12,5’tan 6,25’e düşecek.

Bu, 2017’deki hardfork’un ardından gerçekleşen ilk BCH halving’i olacak.

Yarılanmalar kripto para yatırımcıları için önemli gelişmelerdir ve yakından takip edilir çünkü genellikle fiyatlarda değişimlere yol açarlar.

Özellikle Bitcoin yarılanmalarının fiyata olumlu etkisi göz önüne alındığında aynı durumun Bcash’e etkisi de merak konusu.

BCH ödül yarılanması madencilerin kârını azaltacak mı?

Bitcoin Cash an itibarıyla 235 dolar. Ödülün 6.25’e düşmesi madenciler açısından kârın azalması anlamına geliyor ve bu nedenle makinelerin kapatılması gündeme gelebilir. Bu gerçekleşirse, yani madenciler BCH çıkarmaktan vazgeçerse, madencilik donanımının gücü anlamına gelen hash rate’in azalmasına ve dolayısıyla Bitcoin Cash ağının zayıflayıp güvenlik anlamında problem yaşanmasına neden olurlar.

Bu gelişmeler ve ihtimaller nedeniyle kesin söylemlerden kaçınmak gerek.

Sonuç olarak; az önce belirttiğim gibi bu, Bitcoin Cash’in ilk halving’i olacak dolayısıyla elimizde Bitcoin’deki gibi veriler yok. O yüzden eğer BCH trade etmeyi düşünüyorsanız teknik analize müracaat etmeli ve stop loss koymayı ihmal etmemelisiniz.

Barış KARDEŞ
Gündem ve “Bitcoin Cash Yarılanması (BCH Halving)” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler