fbpx

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? – Bitcoin merkeziyetsiz bir elektronik para birimidir. Bitcoin ile aracılar olmadan güvenli, hızlı ve maliyetsiz bir şekilde para transferi gerçekleştirilebilirsiniz. Bitcoin ilk kripto para birimi olma özelliğini taşır.

Mektup, fotoğraf, müzik, kitaplar, gazeteler yani çevremizdeki her şey yavaş yavaş dijital hâle gelirken paranın dijital hâle gelmemesi düşünülemezdi.

Ancak dijital ortamda kopyalanıp dağıtılabilen her şeyin yanında dijital paranın eşsiz olması ve çoğaltılamaması nasıl sağlanacaktı?

2008 yılında “kripto para” terimiyle açıklanan bir sistem bütün dünyaya duyuruldu. Adı Bitcoin‘di. Merkezi olmayan ve şifreli bir para birimi olarak tarif ediliyordu.

Bu tanıtım belgesinin yazarı Satoshi Nakamoto, metnin başlığı ise “A Peer-to-Peer Electronic Cash System” yani “Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi”.

Satoshi’nin kim olduğu hâlâ belli değil. Bir kişi mi bir grup mu, bilemiyoruz. Elon Musk’tan Nick Szabo’ya kadar pek çok kişinin Satoshi olduğu iddia edildi fakat asla ispatlanamadı. Bu iki isim de iddiaları reddetti.

Bitcoin tanıtım metninin başlığına tekrar dönelim: Peer-to-Peer, Eşler Arası. Bu ifade çok önemli çünkü P2P demek “merkeziyetsiz ağ yapısı” demek. İki taraf arasında –aracılar olmadan- para gönderimi gerçekleştirebilmek demek. İşte Bitcoin’in belki de devrim olarak görülmesinin en önemli unsurlarından biri budur.

Peki kim bu aracılar?

Başta ülkelerin merkez bankaları olmak üzere birçok finansal kuruluş. Evet, Bitcoin sisteminde birine Bitcoin göndermek istediğinizde bu aracılar olmadan ödemeyi yapabiliyorsunuz.

İşte bu sistemin arkasındaki teknolojiye de Blokzinciri veya İngilizcede Blockchain deniyor. Bu teknoloji sayesinde gerçekleştirdiğiniz bütün işlemler âdeta bir defter vazifesi gören bloklara kaydediliyor.

Şöyle ki; Ali Ayşe’ye bir buzdolabı sattı ve karşılığında ödemeyi Bitcoin olarak istedi. Ayşe Ali’ye Bitcoin gönderdiğinde bu işlem blokzincirine kaydediliyor. Üstelik bu kayıt herkese açık. Son derece şeffaf bir sistem.

Peki herkesin görebildiği bu sistem güvenilir mi?

Evet, çünkü kayıtlar pek çok kişi tarafından tutuluyor. İsterseniz şu ana dek yapılan bütün kayıtları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu veriler yaklaşık 200 GB boyutunda.

Bitcoin almak veya göndermek için bir cüzdanınız olmalı ama bu cüzdan fiziksel değil, dijital. Bu cüzdan hesabınız kripto para borsalarında da olabilir USB büyüklüğündeki cihazlarda da ve daha pek çok alternatif şekilde de. Hesabınızda iki adet anahtar olacak; birine özel diğerine genel anahtar deniyor. Özel anahtarın bilgisi sadece sizde mevcut, bunu kimseyle paylaşmamalısınız.

Prince Vegitto
Bitcoin ve “Bitcoin Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladığı İçerikler