fbpx

Bitcoin ve Kripto Paralarda Arbitraj

kripto paralarda arbitraj nedir, Arbitraj Nasıl Yapılır

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, kısaca açıklamak gerekirse, farklı piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak daha az riskli kar elde etmektir. Kripto para piyasalarında arbitraj yapmak oldukça kolaydır. Çünkü transfer işlemlerinin hızlı olması, komisyonların düşüklüğü, 7/24 devam eden ve sürekli alış satış yapılabilecek borsalardan oluşması büyük avantaj sağlar.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Öncelikle arbitraj çeşitlerini öğrenelim ve hangi arbitrajı tercih edeceğimize karar verelim.

Bir çok kaynakta 3 çeşit arbitrajdan bahsedilirken aslında temelde 2 çeşit arbitraj yapılabilir diyebiliriz.

Birincisi aynı coinin farklı borsalardaki fiyat farklılıklarından faydalanılarak yapılan arbitraj

İkincisi üçlü arbitraj olarak nitelendirebileceğimiz arbitraj.

Önce sıklıkla yapılan 1. arbitraj yönteminden bahsedelim. Bu arbitraj türünde “A” borsasında bitcoin fiyatının 10.000 dolar olduğunu düşünelim. “B” borsasında ise yine bitcoinin 10.500 dolardan işlem gördüğünü düşünelim. Bize kazanç sağlayacak olan işlem ucuzdan bitcoin alabileceğimiz A borsasından bitcoini alıp %5 oranında daha pahalı olan B borsasına yollamak ve B borsasında satışını gerçekleştirmektir.

Bu en bilinen arbitraj türüdür. Burada transfer ücreti ve alış satıştaki komisyon oranları da hesaba katılarak işlem yapmamız lazım. Riski nedir derseniz siz bitcoin alıp gönderdiğinizde diğer borsaya geçene kadar fiyat dengelenmiş olabilir. Ya da siz parayı gönderene kadar Bitcoin aniden sert şekilde düşerse zarar edebilirsiniz.

İkinci olarak 3’lü arbitraj nedir onu anlatalım. 3 coin arasında veya Bitcoinin Dolar veya TL satışları arasındaki fiyat farklılıklarından faydalanmak için yapılan arbitraj.

Bunu da iki örnek vererek anlatmak istiyorum. Öncelikle yabancı bir borsada Bitcoin fiyatının 10.000 dolar olduğunu düşünelim. 1 dolar ise 6 tl olsun. Yani türk lirasıyla bitcoinin 60.000TL olması gerekirken Türkiye borsalarında Bitcoin fiyatının 63.000 TL olduğunu gördük. O zaman yabancı borsadan bitcoin alıp Türk borsasına göndererek 1 bitcoin başına 3000TL gibi bir karla satabiliriz.

Bazen de aynı borsa içerisinde pariteler arasında oluşan fiyat farklılaşmaları arbitraj imkanı sağlar.

Mesela Ethereum fiyatının 500 dolar olduğunu düşünelim. Bitcoin de 5000 dolar olsun. Yani ethereum bitcoinin onda biri. Ancak Ethereum / Bitcoin paritesine baktığımızda Ethereum’un 0.1 BTC olması gerekirken 0.11 BTC olduğunu gördük. Bu ne demek? Ethereum Bitcoin bazında daha pahalı. O zaman arbitrajın genel kuralına uyuyoruz ve ucuz yerden alıp pahalı yerden satıyoruz. Yani dolar veya tether ile ethereum alıyoruz. ETH/BTC paritesinden satarak bitcoine geçiyoruz ve tekrar dolara geçtiğimizde %10 kar etmiş oluyoruz.

Arbitraj sürekli fiyat takibi gerektiren riski düşük kazancı güzel işlemlerden biridir. Borsalarda arbitraj yapılmasını destekler çünkü hem borsalara hacim hem de fiyat dengelenmesini sağlamış olur.

Altcoinrookie
Gündem ve “Bitcoin ve Kripto Paralarda Arbitraj” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter
Diğer İçerikler