fbpx

Blockchain (Blokzincir) Nedir?

Blockchain Nedir? – Blokzinciri olarak da bilinir. Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağınık bir veri tabanıdır. Bir benzetme yaparsak, Blockchain kavramını Google’ın en çok kullanılan ürünlerinden biri olan Google dökümanlar ile anlatabiliriz.

Google dökümanlarda birden fazla kullanıcının, aynı Word belgesini doldurup aynı anda çok sayıda bilgisayarda, bu dokümanın depolanmasına olanak sağlar. Farklı bilgisayarlarda depolandığı için de, bir bilgisayarın sistemden çıkması aslında o dokümana hiçbir zarar vermez. Farklı kişiler, aynı dokümana erişime devam edebilir. Bu aslında, karmaşık blokzinciri tanımındaki dağıtıklığı ifade eder.

Aynı zamanda, blockzincir dediğimizde, şeffaflık da söz konusudur. Bu dokümanlar, farklı kişilerin elinde olduğu için, farklı kişiler bu dokümanlara hiç sıkıntı olmadan, istedikleri zaman ulaşıp okuyabilirler.

Blokzincir nasıl oluşur?

Açıklayacağamız son şey ise blokzinciri içerisindeki zincir kavramı. Bu da blokların büyüklüğü ile alakalı bir durumdur. Blok büyüklüğü Bitcoin için tabu olabilecek bir şey, çünkü Bitcoin âlemindeki belki de en büyük tartışmalar blok büyüklüğüyle ilgili olanlardır. 2017 yılında, Bitcoin’in blok büyüklüğünü arttırmak isteyen bir grup, kendi Bitcoin’ini çatallayıp (fork) kendi blokzincirini geliştirmeye başlayarak blok büyüklüğünü 8 MB’a taşımıştır. Bitcoin de ise blok büyüklüğü 1 MB’dır. Bitcoin’deki bir blok dolunca, yeni bir bloğa (yani bizim benzetmemizdeki yeni bir dokümana) veriler yazılmaya başlar. Bir doküman dolunca, yeni bir dokümana yazı yazmaya başlanır. Bloklar arasındaki bu geçişler de birbirine zincir aracılığıyla bağlanır ve bir silsile oluşur, böylece blokzinciri ortaya çıkar.

Squanch
Blockchain Nedir? konusu hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladığı İçerikler