fbpx

Blockchain ve Futbol

Blockchain Teknolojisi, kripto para birimlerinden çok daha fazlasıdır.

Birbiriyle bağı olmayan tarafları zahmetsiz şekilde bir araya getirmek için;

  • Uygulanabilir,
  • Ölçeklenebilir ve,
  • Anında Kullanılabilir

özellikleri bünyesinde barındırdığından çeşitli sektörlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Blockchain; ilişkilerden, kurallardan ve rollerden oluşan işlemleri token’laştırarak yaratıcı etkileşim yöntemleri geliştirilmesine olanak sağlar. Bir token konseptinin kullanılması, kullanım memnuniyetinin şeffaf bir şekilde ölçülmesini sağlar ve etkileşimin sağladığı faydaları ortaya çıkarır.

Futbolda blockchain çözümü

Çeşitli araştırmalara göre futbol taraftarları seslerini stadyum dışında da duyurmak istemektedir. Kulüple daha fazla yakınlaşmak ve işleri üzerinde gerçek bir etki yaratmak için dijital yöntemler aranmaktadır. Bu esnada kulüpler, kitlelerin etkileşimini memnuniyetle karşılar. Taraftarların bağlılığını arttırmak ile birlikte alternatif aktif ve pasif gelir kaynakları bulmak için yollar aranmaktadır. Bu nedenle futbol endüstrisinde taraftar etkileşimini değerli hale getirmek için Blockchain teknolojisini kullanmak iyi bir çözüm yoludur.

Bunu fırsat gören bazı Avrupa kulüpleri bulunmaktatır. Bunlardan bazıları, Galatasaray, Juventus, Barcelona’dır. Daha önce İngiltere Premier Liginde, Watford kolunda Bitcoin logosuyla sahaya çıkmıştır. Ayrıca spor endüstrisinde Blockchain ve Bitcoin’i ilk olarak kendi yapısına entegre eden kulüplerin başında NBA’in Sacramento Kings takımı gelir.

Altug ÖZTÜRK
Blockchain ve “Blockchain ve Futbol ilişkisi” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler