fbpx

Charles DOW Kimdir?

Charles DOW

Modern teknik analizin atası, modern finans gazeteciliğinin temellerini atan, muhabir, gazeteci, editör, girişimci, iş adamı: Charles Dow.

Charles Dow, 1851 yılında çiftçi bir babanın oğlu olarak Amerika’da dünyaya gelmiştir.

Hayatının büyük bir bölümünü ekonomi yazarlığı yaparak geçirmiştir. Daha iyi çalışmalar yapabilmek için Colorado’daki kasabasından çıkmış New York’a gelmiştir. Wall street’de madem borsasıyla ilgili bir iş bulmuş, kısa zamanda güvenilir finans yazarı olarak geniş bir ün kazanmıştır.

1882 yılında arkadaşı Edward Jones ile beraber Dow Jones firmasını kurmuşlardır. Çalıştırdıkları muhabirlerden topladıkları piyasa haberlerini ertesi gün derleyip yayınlayarak “The Wall Street Journal” gazetesinin kurulmasını sağlamışlardır.

Modern teknik analizin atası ünvanını 1900-1902 yılları arasında yayınlanmış olan makalelerinden ortaya çıkarılan teori sayesinde kazanmıştır. Bilinen teknik analiz metotlarının en eskisi ve hakkında en çok araştırma yapılmış olanıdır.

1902 yılında sağlık problemleri yaşadığı için şirketteki hisselerini satmış.1902 yılında yayınladığı son makalelerden tam 8 ay sonra yine 1902 yılında vefat etmiştir. Charles Dow fiyat ve hacim ilişkisine vurgu yaparak, trend tespit ve takibinin önemi üzerinde durmuş teknik analizde bugün hala kullanmakta olduğunuz indikatörlerin ve ölçüm araçlarının ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır.

Altcoinrookie
Teknik Analiz ve “Charles DOW Kimdir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler