fbpx

Coin Nedir?

Koin Nedir?

Gündelik hayatta kullandığımız paranın değer saklama, takas etme, transfer etme, değer ölçme ve hesaplama aracı olarak kullandığımız fonksiyonlari vardır. Coin’ler, gündelik hayatta kullandığımız tüm bu para fonksiyonlarının kriptografik konsensus algoritmaları vasıtasıyla oluşturulan dijital yansımalarıdır.

Coin’ler paranın fonksiyonlarını alırken, zaaflarını kısmen de olsa yok etmeye çalışmışlardır. Örneğin Bitcoin 21 milyon gibi sınırlı bir arıza sahipken, sınırsız arza sahip olan kağıt paranın ekonomimizde devasa zafiyetler yaratması gibi.

Coinlerin, özellikle değer saklama, ve aracıları ortadan kaldırdığı için çok daha ucuza para transferi gerçekleştirmek gibi fonksiyonları öne çıkmaktadır. İstediğiniz yerden ve istediğiniz zaman dünyanın bir ucuna, kişiler arası para transferi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerinizde günümüz bankacılık sistemlerinde olduğu gibi “kimlik – IBAN no gibi eşleşmeler” aranmadığından finansal mahremiyetiniz de sağlanmış olur. Kriptografi üzerinde çalışan yazılımcıların, teorisyenlerin gerçekleştirmek istediği asıl hedef de mahremiyetin sağlanmasıdır. Cypherpunk akımında da, özellikle bu konunun vurgulanmasını sık sık görüyoruz. Bazı coinlerde, özellikle privacy dediğimiz coinlerde, işlemleri dahi göremezsiniz.

Devletlerin finansal mahremiyet konusunda karapara ve terörizmin desteklenmesi gibi hususlarda çeşitli çekinceleri olsa da, bu sorunlar coinler ortaya çıkmadan önce de vardı. Bugün dünyadan kripto paraları kaldırırsanız, terör de, karapara da aklanmaya devam edecektir. Örneğin 2018’de yasal bankalar aracılığıyla dünyada aklanan karapara toplam 2 trilyon Dolar’dır.

Coin’ler fiziki varlıklar olmadığı için tüm değerleriniz, kriptografik algoritmaların ve matematiğin gücüne emanettir. Binlerce node sizin cüzdanınızda ne kadar değer sakladığınızı, nereye ne kadar gönderdiğinizi onaylar ve verilerin değiştirilmesi şu anki teknolojiyle imkansıza yakındır. Coin’ler fiziki varlıklar olmadığı için herhangi bir kaotik durumda, yanınızda fiziki bir nesne taşımanıza ihtiyacınız yoktur.

Stratrade
Coin Nedir? konusu hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladığı İçerikler