fbpx

Cypherpunk Nedir? Satoshi Nakamoto Kimdir? Bölüm-1

Bitcoin aslında ilk kripto para denemesi değildir, Bitcoin ilk başarılı kripto para denemesidir. Bitcoin bir gecede oluşmadı. Bu bir akım, bir kültür, evveliyatı var. Bu evveliyatı iyi anlayabilmek için de “Cypherpunk akımı nedir, Cypherpunk kültürü nedir” bunu bilmemiz lazım.

Aslında Cypherpunk akımı 1980’lerde ortaya çıkmış. Daha az merkezi otorite için daha fazla kriptoloji felsefesini benimseyen, finansal alanlar başta olmak üzere tüm alanlarda kişinin mahremiyetini savunan, daha fazla mahremiyet düşüncesini savunan kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir akım.

Nihai amaçlarından bir tanesi de merkez bankaları tarafından kontrol edilemeyen bir para yaratmak.

Cypherpunk akımı aslında kriptoloji teknolojisinin artık bütün hayatımıza uygulanması ve bize gizlilik katması gerektiği düşünülen, birtakım öncüler tarafından oluşturulmuş bir akım diyebiliriz.

İdeolojik olarak bu Cypherpunk akımındakiler devlete ve devlet otoritesine de genel olarak karşı insanlardır. Onlar da kendi içinde ayrılır. Mesela Amerikalı Cypherpunk’çılar daha çok liberaldirler. Devlet onlar için çok kötüdür, devlete karşıdırlar ama serbest piyasa ekonomisini de desteklerler. Avrupalılar hem devlete karşı hem de zenginlere, serbest piyasaya da karşılar, anarşiye kayıyorlar.

David Chaum kimdir?

Cypherpunk adı yanlış hatırlamıyorsam 1993’te ortaya çıkıyor. 1983’te David Chaum’un –dönemin vizyoner bakış açısına sahip kişisi- şöyle bir makalesi var: “Numbers can be a better form of cash than paper” (Sayılar paranın kağıttan daha iyi bir formu olabilir).

David Chaum Cypherpunk akımı içerisinde çok önemli bir isim. Şunu söylemekte fayda var; 1983’te yazılan bu makale kripto paraların temelini oluşturan yazı olarak söylenebilir.

Yıllar 1989’u gösterdiği zaman David Chaum D-Cash diye bir proje ile tekrar karşımıza çıkıyor. Aslında Digi Cash başarısız bir proje oluyor. Başarısız olmasının sebeplerinden bir tanesi internetin yaygın olarak kullanıldığı bir dönem değil. Diğer bir sebep de Digi Cash’te merkezi bir yapı görüyoruz. Blockchain gibi dağıtık bir yapı yok. Merkezi bir yapıdan yönetilen bir yapı.

Digi Cash’e bazı anlaşmalar teklif eden firmalar oluyor. Mesela Windows. Chaum burada çok farklı bir politika izliyor. Onlarla anlaşmıyor. Neticede bu proje başarısız oluyor.

David Chaum o zaman büyük firmalarla bir araya gelip bazı projeler gerçekleştirse belki de dünya çok daha erken dönemde dijital bir para ile tanışabilecekti.

Kendisi şu an hâlâ kripto para projeleriyle (Elixxir) ilgilenen birisi.

Kripto Teknik
Cypherpunk Nedir? konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Kripto Teknik Youtube Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı