fbpx

Cypherpunk Nedir? Satoshi Nakamoto Kimdir? Bölüm-2

1990’lara geldiğimizde David Chaum’un temel aldığı fikirlerle ilgili dönemin önde gelen isimleri çalışmalara başlıyorlar. Bunlardan biri de Phil Zimmermann.

PGP (Pretty Good Privacy) Nedir?

1991’de PGP, Pretty Good Privacy diye bir sistem geliştiriyor. Bu bir protokol. Amacı şu: Geliştirilmiş bir e-mail ve dosya şifreleme sistemi. Ben sana e-mail attığımda sen şifreyi bilmezsen içeriği açamıyorsun. O dönemde e-mail’lerin başkaları tarafından takip edilmesini engelleyen bir sistem bu PGP.

Bu olayın ardından Amerika hemen  Phil Zimmermann’a dava açıyor. Gerekçe PGP’nin ihracat yasalarını ihlal etmesi. Dava üç yıl sürüyor ve Phil Zimmermann suçsuz bulunuyor.

Dava esnasında devlet bu programı inceliyor ve bunun Amerika çıkarlarına uymayacağını düşünüyor. Kriptoloji sistemini çözemiyorlar ve ihracat yasağı koyuyorlar, yani “Amerika dışına hiçbir yere bu programı gönderemezsin” veya satamazsın diye.

Bu yasak PGP için uzun yıllar sürdü. Sonrasında bu yasak hafifletildi, sadece Amerika düşmanı olan “Kuzey Kore, Suriye, Küba gibi ülkelere satamazsın” şeklinde karar alındı.

1991’de yapılan PGP sistemi bugün hâlâ çalışıyor, hâlâ güncel versiyonları var.

Phil Zimmermann PGP projesinden çekildi. Proje, Simon Tech firması tarafından 300 milyon dolara satın alındı ve PGP idealizmden sıyrılıp kapitalizmin bir parçası hâline geldi.

PGP’nin çalışma mantığı

PGP’de bir tane anahtar yerine bir tane public bir tane de private key var. Bu anahtarlar birbirini tamamlıyor. Public key ile şifrelenmiş veriyi sadece private key ile açabiliyorsun.

Phil Zimmermann’ın bir makalesi var: “Why I Wrote PGP” (PGP’yi Neden Yazdım)

Burada PGP’yi gerçek bir güvenlik ve kişisel haklara saygı istediğim için yazdım, diyor.

Bununla Cypherpunk akımının özüne geliyoruz: mahremiyet ve daha fazla özgürlük.

Kripto Teknik
Cypherpunk Nedir? konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Kripto Teknik Youtube Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı