fbpx

Cypherpunk Nedir? Satoshi Nakamoto Kimdir? Bölüm-5

Satoshi Nakamoto’yu internette arattığımızda karşımıza Japon asıllı, Dorian Satoshi Nakamoto adında biri çıkıyor. Bu kişi aslında isim benzerliğinin bir kurbanı oluyor diyebiliriz.

Dorian Satoshi Nakamoto kimdir?

İlginç bir tesadüf olarak Dorian, o zamanlar Hal Finney’in yan sokağında oturmakta. (Hal Finney ise ilk Bitcoin transferinin gerçekleştirildiği kişidir). Bu durum basının ilgisini çekince, fotoğrafları internette yayınlanır ve Satoshi Nakamoto olarak haberler çıkarılır. Kendisi, Bitcoin’in mucidi Satoshi olmadığını defalarca söyler. Bu kabul edilse de fotoğraf olarak ilk akla gelen yine kendisi olur. Aslında Dorian Saroshi Nakamoto, Amerika’da eğitim almış bir yazılımcı ve Bitcoin’in whitepaper’ını yayımlayabilecek kadar İngilizce de biliyor. Aynı zamanda Hal Finney ile yaklaşık 10 sene aynı mahallede oturmaları Dorian Satoshi Nakamoto’yu hedef haline getiirmiş. Hal Finney’in, Dorian’ın internet ağı üzerinden bu işlemlerini gerçekleştirdiği ya da Dorian’ın, Hal Finney ile ortak bu işi planladıkları gibi benzer teoriler de hala tartışmalar arasındadır.

Kripto Teknik
Bitcoin ve “Cypherpunk Nedir? Satoshi Nakamoto Kimdir? ” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Kripto Teknik Youtube Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı