fbpx

DeFi Nedir? DeFi Kaynakları ve Kripto Paralar

DeFi Projeleri


DeFi Nedir?

DeFi "Decentralized Finance" sözcüklerinin kısaltmasıdır ve "Merkeziyetsiz Finans" anlamına gelmektedir.
Kısaca; merkez veya aracı kuruma ihtiyaç duyulmadan finansal işleyişi gerçekleştiren yapılar için kullanılır. DeFi mekanizması "Blockchain" tabanlıdır.
Sistem herkesin kullanımına açık fakat hedef kitle arasında “unbanked” şeklinde tanımlanan geleneksel bankacılık sistemine ulaşımı olmayan kesim vardır.

Önemli Kaynaklar, Yayınlar, Haberler

Proje Tanıtımları

Chainlink (LINK)

Chainlink, akıllı sözleşmeleri gerçek dünyadaki verilerle birleştirmeyi amaçlayan merkeziyetsiz bir oracle hizmetidir. Burada bahsedilen “oracle”; gerçek dünya verilerini blockchain’deki akıllı sözleşmelere çeviren ve aracı görevi gören bir “ara katman yazılımı”dır. Chainlink akıllı sözleşmelerin sadece blokzinciri teknolojisi alanında değil bu sahanın dışında da kullanılmasına imkân sağlıyor.

ATH: 19.83$ / Toplam Arz: 1 milyar / Dolaşımdaki Arz: 350 milyon

Detaylı Bilgi Web Sitesi LINK Satın Alın

MakerDAO (MKR, DAI)

MakerDAO; Ethereum blokzincirinde borçlanma, tasarruf ve stabil kriptoparalar için teknoloji geliştiren bir kuruluştur. Proje, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kriptopara birimlerinin ödünç alınıp verilmesine imkan tanır.

MakerDAO, borç alma/verme sürecini yöneten akıllı sözleşme hizmetinin yanı sıra iki para birimine sahiptir: DAI ve MKR. Bunlar kredilerin değerini düzenlemek ve ayarlamak için kullanılır. MakerDAO, erişimi koordine ve kontrol etmek için merkezi taraflara ihtiyaç duymayan finansal araç ve hizmetlere sahip "DeFi" hareketinin öncülerindendir.

ATH: 1773$ / Toplam Arz: 1.005.577 / Dolaşımdaki Arz: 912.020 (93.556 adet ekipte)

Web Sitesi MKR Satın Alın

Compound (COMP)

Compound; ihtiyaç sahiplerinin kredi almalarına, borç verenlerin ise varlıklarını protokole kilitleyerek kredi sağlamalarına izin veren, Ethereum blockchain’i üzerine kurulmuş bir projedir. Bu sistemde insanlar sahip oldukları kripto varlıklar üzerinden kazanç elde edebiliyor.

Borçlular ve borç verenler tarafından ödenen ve alınan faiz oranları, her bir kripto varlığın arz ve talebine göre belirlenir. Çıkarılan her blokta faiz oranları oluşturulur. Krediler geri ödenebilir ve kilitli varlıklar herhangi bir zamanda geri çekilebilir.

Geleneksel bir tasarruf hesabında, bankaya para koyarsınız ve o paradan faiz kazanırsınız. Sorun şu ki, müşteriler faiz getiren paralarını bankaya yatırdıktan sonra bunlardan başka bir şekilde yararlanamazlar. Compound bu durumu değiştirmek için inşa edilmiş.

ATH: 381$ / Toplam Arz: 10 milyon / Dolaşımdaki Arz: 3.320.000

Web Sitesi COMP Satın Alın