fbpx

Ethereum, DAO ve Hardfork

“Ethereum Nedir?” videosunda projeye ait detaylar vermiştik. Bu videomuzun konusu yine Ethereum’la ilgili. Ancak teknik detaylardan ziyade o meşhur DAO ve Ethereum hardfork olaylarına değineceğim.

Ethereum bazılarınca dâhî olarak kabul edilen Vitalik Buterin öncülüğünde geliştirildi. Temelleri 2013 sonlarında atılsa da piyasaya çıkış tarihi Temmuz 2015. Vitalik çok özel biri ve bu yüzden başka bir videoyu sırf ona ayırmak istiyorum.

Ethereum’un Fonlanması

Vitalik 2014’te Ethereum’u duyurduktan sonra proje pek çok kesimin ilgisini çekti. Vitalik ilk başta Thiel Fellowship’ten 100.000 dolarlık fon aldı. Daha sonra Bitcoin karşılığında Ethereum’un kripto parası olan Ether’ler satışa çıkarılarak 30.000’den fazla Bitcoin toplandı. Bu harika bir miktardı ve tarihin en iyi üçüncü kitlesel fonlaması olmuştu. O dönem Bitcoin 650$ civarındaydı ve kazanç 18 milyon doları bulmuştu. Bunun ardından ekip Ethereum Vakfı’nı kurdu.

Küçük aksaklıklara rağmen işler yolundaydı. Daha ilk günlerden itibaren IBM ve Microsoft Ethereum’un platformunu kullanıyor ve ekiple iletişime geçiyordu fakat

DAO Saldırısı

Temmuz 2016’da gerçekleşen bir olay yüzünden güneşli hava yerini kara bulutlara bıraktı: Olayın adı DAO Saldırısı’ydı.

“,” olarak çevirebileceğimiz DAO’nun çıkış noktası Bitcoin’e dayanıyor. Temel fikri şuydu: “Bitcoin sistemi mâli açıdan bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan da çalışabildiğine göre şirketler ve diğer organizasyonlar da hiyerarşik yapıdan sıyrılıp hatta bir yönetime ihtiyaç duymadan çalışabilirler”. Bu gerçekten harika bir varsayımdı. DAO akıllı sözleşmelere dayanır, kendi token’ına sahiptir, işleyişle ilgili kurallar en baştan konur ve sistem buna göre devam eder, bir değişiklik olacağı zaman da kullanıcıların oyu ile karar alınır. Oldukça demokratik ve kendi kendine işleyen bir sistem.

Ethereum DAO’sunun bu özellikleri dışında bir de fon toplamak ve proje geliştirmek gibi misyonu da vardı fakat bir kullanıcı DAO’nun kodlarında bir açık tespit edip DAO havuzundan o
gün için 50 milyon dolar değerinde 11,5 milyon Ether çaldı. Bu saldırıda problem Ethereum ağında değil DAO’nun kodlarındaydı ancak Ethereum topluluğunda ciddi görüş ayrılıkları başladı.

Bir grup, saldırının geriye alınarak çalınan Ether’lerin iade edilmesi gerektiğini söyledi; diğer grup ise Ethereum’da sorun olmadığını, problemin DAO kaynaklı olduğunu söyleyip iade yapılmaması fikrini savundu. Bu fikir ayrılığı sonunda hardfork gerçekleşti ve ortaya iki yapı çıktı: Biri Ethereum olarak devam etti, diğeri Ethereum Classic olarak. “Neden ayrılmak zorunda kalındı, buna gerek var mıydı?” derseniz, olayın özü şu:

Ethereum Classic (ETC) nasıl doğdu?

Blockchain teknolojisinin güçlü yönlerinden biri değişmezlik özelliğidir. Yani zincirdeki bütün kayıtlar kaydedildiği gibi muhafaza edilmelidir. Ancak saldırı gerçekleştiğinde, topluluktaki çoğunluk “Zincire müdahale edip Ether’leri geri alalım, insanlara kaybettikleri Ether’leri verelim” dedi. Bunu isteyen Vitalik’in grubuydu. Barry Silbert’ın liderlik ettiği diğer grup ise “İyi de bu yapılırsa Ethereum’un değişmezliği de ortadan kalkmış olacak” dedi. Yapılan oylama sonucunda topluluğun %89’u zincire müdahale fikrini kabul edince Vitalik grubu Ethereum, Silbert grubu ise orijinal zincirde kalmayı tercih ettiği için Ethereum Classic adıyla yoluna devam etti. Bugün bu iki proje de çalışmalarına devam etse de elbette Ethereum’un üstünlüğü göze çarpmakta…

Ethereum (ETH) Fiyatı Nedir?

Ethereum (ETH) Nereden Satın Alınır?

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Ethereum Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı