fbpx

Ethereum eRush (EER) Nedir?

Ethereum eRush yazılım bilmeyen insanların bile 5 dakika içinde kendi bilgisayarlarından madenciliğini yapabilecekleri, kontrata yatırdıkları oranda âdil bir şekilde günlük para kazanabilecekleri bir kripto para projesidir.

Projenin daha iyi anlaşılması için öncelikle isminden başlayalım ve anlamına uygun olarak hızlı bir giriş yapalım. İngilizcedeki “rush” sözcüğü “acele, acele etmek” anlamlarına geliyor.

Ethereum eRush, memo özelliği sayesinde borsaların 2 adımda yaptığı işlemleri tek adıma indirerek Ethereum’a hız ve verimlilik kazandırıyor.

eRush, 2 yılda bir yarılanmanın gerçekleştirileceği deflasyonist bir kripto para. Günlük 16.000 adet ödül madenciler arasında paylaşılıyor ve 2 sene sonrasında bu rakam 8000’e inecek.

Peki Ethereum eRush nasıl ortaya çıktı?

Projenin solidity geliştiricisi Yasin Aktimur önceki çalışmalarında insanların node olup kurulum yapabilmelerinin çok zor olduğunu ve bunu sadece bilgili yazılımcıların başarabildiğini fark etmiş.

Satoshi Nakamoto para basma yetkisini merkez bankalarından alıp halka vermek istiyordu ve gelinen noktada bu yetki merkez bankalarından alınmıştı ancak bu kez de yazılımcılara yani yine bir azınlığa geçmişti.

Aktimur bu durumun yeni problemlere yol açabileceğini düşünmüş ve suistimallere kapalı, madencilik havuzlarına ihtiyaç duymayan ve dileyen herkesin rahatlıkla madenci olabileceği ilk kripto para projesini hayata geçirmiş.

Burada Yasin Aktimur için bir parantez açmak isterim.

Kendisi Python, Swift ve Java geliştiricisi. Aynı zamanda blockchain ve kriptoloji uzmanı.

iOS ve Android için pek çok uygulama geliştirmiş.

San Fransisco’da Decentral Solutions adlı şirkette çalışmış. Burası blockchain üzerine çözümler üretip danışmanlık hizmeti veriyor.

2017 yılında blockchain’in nasıl kodlanacağını, nasıl kripto para üretileceğini ve nasıl kripto para borsası inşa edileceğini anlatan çalışmalar gerçekleştirmiş ve ardından danışmanlık hizmeti sunmaya başlamış.

eRush’tan önce 3 adet coin projesi geliştirmiş ve bunlar tecrübe sahibi olmasına önemli katkılar sağlamış.

Bu kısa açıklamanın ardından devam edelim.

Projenin Özellikleri Neler?

Ehereum eRush açık kaynaklı, Proof of Live konsensüs mekanizmasına sahip ERC20 üzerine akıllı kontratlar ile ekstra yeni özellikler getiren yeni nesil bir “token ve DeFi” birleşimi merkeziyetsiz ve otonom bir uygulama (DAO).

Bu proje sayesinde EOS ve Stellar gibi bazı coin’lerde bulunan memo özelliği ilk kez merkeziyetsiz bir veritabanı modeli ile token’lara entegre edilmiş.

eRush (EER) ERC20 tabanlı bir token ancak üzerine ERC20’de olmayan memo özelliği inşa edilmiş. Dolayısıyla sadece ERC20 özelliklerini taşıdığını söyleyemeyiz.

Bunun dışında stake edebilme özelliği ERC20’lerde olmayan ancak eRush’ın akıllı kontratına eklenen bir standart olmuş. 3 ay sonra stake’i geri çekebilme ve text mesajı gönderebilme özellikleri yine ERC20 üzerine eklenen yeni özelliklerden.

Kullanıcılar madenci olmak ve ödül kazanmak için belirli bir gas karşılığında Ethereum ile ödeme yaparak merkeziyetsiz bir programdaki fonksiyonları çalıştırabiliyolar.

Proof of Live Nedir?

Satoshi’nin çözümü sayesinde Bitcoin’de her 10 dakikada yeni bir blok ve her bloğun da bir özeti yaratılmaya başlandı ve bu özetlerin ilerideki 10 dakika içinde yaratılanları, ileride yapılacak işlemlerin özetleri olduğu için 10 dakika sonra yaratılacak hash (özet) kimse tarafından tahmin edilemez durumdaydı. Bu noktada Yasin Aktimur bu bilinmezliği fırsata çevirerek madencilerin yeni üretilen her blok ve bu blokların özetlerini takip etmelerini ve bunun matematiksel bir denklemden geçirilerek bir sonuca eşit olması durumunda madencilerin ödül alabilmelerini sağlayan yeni bir konsensüs mekanizması olan Proof of Live’ı icat etti.

Ethereum eRush Bitcoin ağı yerine Ethereum ağındaki blokları ve bu blokların özetlerini takip ediyor. Ethereum ağında günde ortalama 7200 adet blok üretildiği için yeni yaratılan blokların hash değerlerinin 7200 ve “mod”unun 1’e eşit olma ihtimali ödülün bir günde bir dağıtılmasını sağlıyor.

Bilgisayarlar blokları ürettikten 30 dakika içinde bunu Ethereum eRush kontratına bildirmek zorunda. Madenci programında bilgisayarı açık ve internete bağlı olan tüm bilgisayarlar kontrattaki gerekli fonksiyonu çalıştırırlar, bu bir tür yoklama gibidir ve bu kontrat günlük 16.384 adet ödülü aktif madenci sayısı ve madencilerin stake ettiği oranda eşit bir şekilde paylaştırıyor.

EER ve DeFi

Az önce eRush projesi için “token ve DeFi” birleşimi demiştim. Bunu biraz açayım.

Ethereum eRush akıllı kontratında kullanıcılar madencilik yapabilmek için bir miktar EER token satın almalı ve bu token’ları kontrata 3 aylığına kilitlemeliler. 3 ay sonra bu rakamı cüzdanlarına geri çekebilir ve kullanabilirler fakat geri çektiklerinde madenciliğe devam edemezler.

Bu hâli ile bankaların faiz mekanizmasına benzer bir sistem mevcut fakat sabit bir gelir söz konusu değil çünkü madenci sayısı arttıkça yatırılan miktardan elde edilen kazanç oranı düşer.

Fiyatın çok düşmesi durumunda da EER sahibi olmak ucuzlayacağı ve kolaylaşacağı için madenci sayısı hızlıca yükselir ve sabit arz olmasına rağmen yüksek miktarda madenciye daha az EER dağıtılacağından bu kez EER’nin fiyatı artar. Madencilik yapmak için EER gerektiğinden bu token’a talep sürekli olmak zorunda ve böylece talep artarken arz da düşecektir.

Sonuç olarak Ethereum eRush bilinen kazanç sistemlerini dışarıda tutarak, manipüle edilmiş değer yükselmeleri, haksız kazanç, eşit olmayan dağılım, umut tacirliği gibi olası sorunlardan uzak durarak ve geliştirilen Proof of Live madencilik mekanizması sayesinde kullanıcı özgürlüğüne odaklanmış bir kripto para projesidir.

Gün geçtikçe EER token’ın kullanım alanlarında birçok yeni proje geliştirilmeye devam edecek.

Önemli Gelişme

Ethereum eRush Android CryptoPro Wallet uygulaması yayında!
Bu, Ethereum eRush (EER) alfanumerik memo’nun kullanıldığı ilk ve tek cüzdan uygulaması.

Ethereum eRush Projesinin Web Sitesi: https://erush.org
Ethereum eRush Türkiye Telegram kanalı: https://t.me/ethereumerushturkiye

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Huobi Token (HT) Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı