fbpx

Ethereum (ETH) Nedir?

Yaygın olarak Bitcoin ile ilişkilendirilmesine rağmen, Blockchain teknolojisinin dijital para birimlerinin ötesine geçen birçok uygulaması var. Bitcoin, bu teknolojiyi kullanan uygulamalardan sadece biri.

Yakın zamana kadar, Blockchain uygulamaları oluşturmak ve dağıtmak için kodlama ve kriptografi alanlarında uzmanlığın yanı sıra zaman ve kaynak da gerekiyordu. Şimdi ise uygulamalar daha kolay geliştiriliyor ve her zamankinden daha hızlı dağıtılıyor.

Bu durumun öncülerinden biri ve belki de en önemlisi Ethereum’dur.

Ethereum, geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için araçlar sağlayarak bunu mümkün kıldı.

Decentralized Applications (Merkezi olmayan uygulamalar)

Bu uygulamalar İngilizcedeki “Decentralized Application”ın karşılığıdır. Kısaltması da Dapp’tir.

Ethereum kısaca; Blockchain teknolojisine dayanan, geliştiricilerin, Dapp’ler oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan açık kodlu bir yazılım platformudur.

Bitcoin gibi Ethereum da dağıtık bir blockchain ağıdır fakat bu iki proje amaç ve kapasite bakımından birbirinden ayrılıyor. Bitcoin, online ödemeleri mümkün kılan eşler arası elektronik nakit sistemidir. Ethereum ise kod çalıştırmaya odaklanmış bir platformdur. Projeye ait olan  Ether Bitcoin gibi bir para birimidir, ancak ağdaki insanlar tarafından ödeme yapmanın yanında kod yürütmek için de kullanılır. Yani Ether, Ethereum ağının yakıtıdır.

Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts)

Ethereum’un en çok kullanılan uygulamalarının başında akıllı sözleşmeler geliyor. Bunlar para, içerik, mülk, hisse veya değer alışverişini kolaylaştıran sistemlerdir. Bu teknoloji ile insanların katılımı olmaksızın sözleşme vaatlerinin yerine getirilmesi, izlenmesi ve uygulanmasını sağlamak amacıyla yazılım sürecinin genel olarak otomatikleştirilmesi mümkün. Kullanıcılar, tam olarak kodlanmış, kendi kendine çalışan bu bilgisayar programlarıyla etkileşim kurmak için Ether gönderirler. Bu programlar; sansür, kesinti, sahtekârlık veya müdahale olasılığı olmadan çalışır. Yazılımcı, Ethereum ağında, akıllı sözleşmelerle istediği etkileşimli işlemi yaratabilir. Aslında bu, yazılımcıların binlerce farklı uygulama geliştirebileceği anlamına geliyor.

Akıllı sözleşmelere günlük hayattan örnek vermemiz gerekseydi bu hastane veya AVM gibi yerlerde sıkça gördüğünüz otomatlar olurdu. Bu makinelere para girişi yapıp istediğiniz yiyecek veya içeceğin kodunu tuşladığınızda herhangi bir üçüncü kişinin yardımı veya müdahalesine gerek kalmadan siparişiniz hazırlanıp alttaki bölmeye geliyor. Aslında çalışma prensibi bu kadar basit.

Ethereum’un Amacı

Evet Ethereum her yeni uygulama için tamamen orijinal bir blockchain oluşturmak yerine, bir blockchain platformunda binlerce farklı uygulamanın geliştirilmesini sağlıyor. Başka bir deyişle, kripto paralar, para alışverişi yapabileceğimiz bir uygulama; Ethereum ise uygulamanın yanında, bir uygulama mağazası gibi. İstenen uygulamanın geliştirilmesini sağlayan bir bilgi işlem platformu.

Bugün Ethereum platformunda geliştirilmiş Dapp sayısı 2801 ve günlük kullanıcı sayısı 22.520. En yakın rakibi EOS’taki uygulama sayısı 325, üçüncü sıradaki Steem’de ise 87. Bunu Ethereum hâkimiyetinin daha iyi anlaşılması için paylaştım.

2015 yılında piyasaya sunulan Ethereum, dünyanın önde gelen programlanabilir blockchain projelerinden. Henüz 5 yaşında olmasına rağmen Ethereum, birçok şeye evrilecek bir platform gibi görünüyor.

Ethereum (ETH) Fiyatı Nedir?

Ethereum (ETH) Nereden Satın Alınır?

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Ethereum Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı