fbpx

Fibonacci Geri Çekilme Aracı Kullanımı

Fibonacci Seviyeleri

Fibonacci seviyeleri, evrende, doğada, her yerde karşımıza çıkmakta, mükemmeliyeti ve ahengi ifade etmektedir.

Teknik analizde kullandığımız grafiklerde yatırımcı piskolojisi ile oluşmakta, burada oluşan fiyatlar da bu mükemmel uyuma benzeme eğilimi içerisindedir. Biz de teknik analizde Fibonacci araçlarını kullanarak fiyat hareketlerinin uyumunu ölçmekteyiz. Bu araçlar bizlere oldukça önemli ipuçları vermektedir. Teknik analizin “olmazsa olmaz” dediğimiz araçlarından birisidir ve çok önemlidir.

Fibonacci aracı nasıl kullanılır?

Grafiklerde fiyat hareketleri dümdüz değil dalgalar şeklinde ilerlemektedir. Fiyat belirli bir yükseliş yaptıktan sonra kâr satışları olmakta ve geri çekilmektedir. İşte bu geri çekilme alanlarını Fibonacci aracını kullanarak ölçmekdeyiz. Fibonacci seviyeleri, bu geri çekilmelerde bize destek ve dirençleri bulmamızda yardımcı olur. Fibonacci aracı, dipten tepeye ya da tepeden dibe doğru çekilir. Yani bir dalganın başlangıç noktasından ve bitiş noktasına doğru çekilir. Geri çekilme aracı ile, o dalganın yüzde kaçını geri aldığını öğrenmekteyiz. Fibonacci aracındaki sayılar; Fibonacci dizisindeki sayıların birbirlerine bölünmeleri, karesinin veya kareköklerinin alınmasıyla bulunmuş seviyelerdir. Fibonacci dizisindeki en önemli seviye 618 ve sonra 382‘dir. Fibonacci aracında bulunan 0.5 seviyesi, bir Fibonacci seviyesi değil, yüzdelik artış seviyesinin yarısı anlamına gelmektedir.

Eğer hareketimiz güçlüyse, yani bir boğa piyasasında isek, geri çekilme seviyeleri %23 ya da %38‘e olabilmektedir. Yani alıcılar bu fiyatın ilk düşüşünde hemen yükseleceğini düşünüp bu seviyelerden alım yapmaktadırlar.

Fibonacci aracını dipten tepeye çektiğimizde sağa tarafındaki değerler bizim için önemli olmaktadır. Bu bölgerler destek bölgeleri olarak çalışmaya meyillidir. Fibonacci aracını ana dalga üzerinden ya da aralardaki dalgalara bakarak da ölçebilirsiniz.

Düşüş dalgalarında ise, Fibonacci aracını tepeden dibe, soldan sağa doğru çekmemiz gerekir. Düştüğü bölgeden yukarı yönlü düzeltmesinin hangi seviyelere geleceğini, yani direnç bölgelerini tahmin edebiliriz.

Fibonacci aracını kullanırken mum iğnelerinin ucundan ölçüm yapılır. Çünkü o noktalarda da alım satım yapılmıştır. Bu, piyasa psikolojisini anlamak ve ölçmek açısından önemlidir.

Fibonacci geri çekilme aracını kullanarak hangi bölgeler destek, hangi bölgeler direnç, hangi bölgelerde alım yapılabilir ve hangi bölgelerde kar realizasyonu yapılabilir gibi yardımcı bilgileri stratejinizde uygulayabilirsiniz. Ancak önemli bir not olarak söylememiz gerekir ki sadece Fibonacci aracını kullanarak belirli bölgelerin destek veya dirençli olduğuna kesin karar veremeyiz. Başka teknik araçlarla ve teyitlerle fikrimizi güçlendirmemiz gerekir. Fibonacci seviyeleri bize sadece önemli ipuçları vermektedir.

Son olarak, Fibonacci aracını kullanırken dalgaların dip ve tepelerini bulmak, mum iğnelerini ihmal etmemek gerekir. Fibonacci aracı, her zaman grafğin sol tarafından sağına doğru çekilerek yerleştirilir.

Kamile URAY
Teknik analiz ve “Fibonacci Geri Çekilme Aracı Kullanımı” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Vuca Borsa Youtube kanalını
Hazırladğı İçerikler