fbpx

Halving ve Corona Virüsün Bitcoin’e Etkisi

halving ve corona'nın bitcoin'e etkisi

Korona virüsün ve Halving’in Bitcoin’e Etkisi

2020 Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek halving (yarılanma) ile madencilere verilen ödül miktarı 12.5’tan 6.25 Bitcoin’e düşürülecek.

Bitcoin‘de her blok bulunmasında madencilere verilen bir ödül var biliyorsunuz. Bu yaklaşık her 10 dakikada bir veriliyor. Ödül bitcoin algoritması oluşturulurken 50 bitcoin olarak tasarlanmış ama her 4 senede 1 yarıya inecek şekilde tasarlanmış. 2008 de bitcoin ortaya çıktığına göre halving tarihleri sırasıyla 2012, 2016 ve 2020 yani bu sene tekrar edecek.

2020 Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek halvingle ödül miktarı 12.5’tan 6.25’e düşecek. Bitcoin yatırımcısıysanız veya bitcoine yatırım yapmak isteyen biriyseniz ödül yarılanmasının çok önemli olduğunu düşünebilirsiniz ve geçmişte halving öncesinde ve sonrasında bitcoin fiyatının ne kadar arttığına bakarsanız haksız da sayılmazsanız.

Peki dünyanın coronavirüsle mücadele ettiği bir dönemde, finans piyasalarının büyük çöküşler yaşadığı kritik bir süreçten geçiyorken ve halving gibi önemli bir durum önümüzdeyken bitcoin ne olacak?

Öncelikle Corona virüsün son derece bulaşıcı olması ve kağıt paraların bulaşmada büyük risk taşıdığı dikkate alınırsa bitcoin için tarihi bir fırsat doğmuş olabilir diye düşünebilirsiniz. Hatta bununla beraber halving fiyatlaması söz konusu olursa kripto dünyası yeni bir balon fiyatlamaya gidebilir diyebiliriz.

Ancak hala ölçeklenebilirlik sorununu çözememiş, yani yaygınlaşmayı sağlayamamış Bitcoin‘in kağıt paranın yerini alabilecek durumda olduğunu sanmıyorum. Ayrıca sermaye korkaktır. Riskler büyüdüğünde yatırım aramak yerine cepte kalmayı tercih eder. Dünya ekonomileri büyük bir 2008-2009’daki krizden çok daha büyük bir küresel krizle baş etmek zorunda kalacağı bir dönemde dünyanın en riskli piyasalarından biri olarak görülen kripto para piyasalarına bugünlerde büyük bir akışın olabileceğini sanmıyorum. Eğer Corona virüsle ilgili ani olumlu gelişmeler olursa ABD’nin bu dönemde bol bol bastığı paralar kripto piyasasına akabilir deriz. Böyle bir durumda da tüm kripto piyasasının tarihin en büyük fiyatlamasına gidebileceğine inanıyorum.

O zaman ne yapmalı?

Coronavirüsle ilgili gelişmeleri yakından takip ederken bunun küresel piyasalarda yansımalarına bakmalı ve kripto piyasasına etkilerini ona göre değerlendirmeliyiz.

Unutmayın bu halving diğer halving’ler ile aynı ortamda yapılmıyor.

Altcoinrookie
Gündem ve “Halving ve Corona virüsün Bitcoin’e etkisi” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler