fbpx

Harmonik Formasyonlar (Harmonik Patern) Hangi Trend ve İşlem Tipine Uygundur?

“Harmonic trading” ya da harmonik ticaret bir counter trend (ters trend) işlem yöntemidir.

Piyasa bir yöne doğru giderken, oluşan paternle birlikte gerekli kontroller yapıldıktan sonra trendin gittiği yönün tersine pozisyion alınır. Buna da counter trend ismini veriyoruz. Piyasa bir yöne giderken bizim tam tersi pozisyon aldığımız durumda counter trend trade yöntemi diyebiliyoruz.

Harmonik paternlerle ilgili backtest (geri dönem testi) yapmaya başladığımızda şunu görüyoruz ki harmonik paternler konsolide piyasalarda çok çok daha iyi performans veriyor. Trend yapan piyasalarda örneğin yukarı yönlü bir trend gerçekleştiren bir piyasada, aşağı yönlü bir harmonik formasyon bulduğumuzda, harmonik formasyonun güvenirliği konusunda bir kaç kez düşünmemizde fayda var. Çünkü o anda bir trendin içinde olduğumuz için bir counter trend işlemi yapmak çokta mantıklı olmayacaktır. Trend gittikçe güçlenip bizi terste bırakabilir. Yanlış bir karar vermemize neden olabilir.

Konsolide piyasalara baktığımızda yani yatay seyreden piyasalarda harmonik formasyonun çok daha iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Böyle piyasalarda harmonik formasyonların backtesti yapıldığında çok daha iyi çalıştığı gözlenmektedir.

Konsolide piyasalara örnek vermek gerekirse; döviz piyasası uzun süre konsolide olan bir piyasadır. Bu nedenle harmonik formasyonların Forex piyasasında çok daha iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Aynı şekilde hisse senedi piyasasında ya da kripto para piyasasında harmonik formasyonları konsolidasyon oluştuğu bölgelerde aramak, formasyonların çalışması açısından çok daha başarılı sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Berk TAVŞAN
Teknik Analiz ve “Harmonik Formasyonlar Hangi Trend ve İşlem Tipine Uygundur?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
YouTube Hesabı
Hazırladğı İçerikler