fbpx

HODL Nedir, Mantıklı mıdır?

HODL nedir, mantıklı mıdır?

Hodl aslında İngilizcede “tutmak” kriptoda ise elindeki coin’i satmamak anlamına gelen hold sözcüğünün yanlış yazılmış şeklidir. Bu yanlış kullanım neden yaygınlaşmış, biraz ondan bahsedeyim.

Kahramanımız 2013 yılında Bitcointalk forumunda GameKyuubi rumuzlu bir kullanıcı. Kız arkadaşıyla buluşmak ister fakat ret cevabı alır, mesafeler uzaktır. Arkadaşımız alkol alır ve olaylar gelişir. O esnada hem kalbi kırıktır hem de Bitcoin’de dump yaşanmaktadır. Durum içler acısıdır. Trade etmede de başarısız olduğu için üzgündür ve hislerini Bitcointalk’ta yazmaya başlar. O esnada yazının başlığını I AM HODLING şeklinde yazar ve bu kullanım günümüze kadar ulaşır. Özetle Hodl veya doğru kullanımıyla hold satın alınan kripto parayı kişisel tercihe göre belirlenen bir süreye kadar satmamaktır.

Peki bu doğru bir yöntem mi? “Aldım, 3 yıl unuttum” demek ne kadar doğru?

2017’deki Mega Bull sonrasında bunu çok acı bir şekilde tecrübe ettiğimizi düşünüyorum. Çoğu coin %90’ları geçen düşüşler yaşadı.

Birkaç örnek vereyim: Bitcoin’den başlayalım.

Ulaştığı en yüksek rakam Aralık 2017’de 19,870$. Biz buna kısaca ATH diyoruz. ATH, All Time High’ın kısaltmasıdır ve tüm zamanların en yükseği anlamına gelir. Bitcoin bu seviyeden sonra Aralık 2018’de 3169$’a kadar düştü. Kayıp %84!

Ethereum: ATH’si 1,389.18$. Aralık 2018’de dokunduğu seviye ise 82.08$. Kayıp %94!

Ripple: ATH’si 3.65$. Bu rakamdan sonra 12 Ocak 2019’da gördüğü değer 0.21$. Kayıp %94!

Bu durum sadece kripto para piyasasına özgü değil, 1999-2009 arası HODL’ın sonuçlarına bakalım:

JDS Uniphase hissesi: 645 dolardan 3 dolara düşmüş, kayıp %99

Infospace: 535’ten 7.55 dolara düşmüş, kayıp %99

Blue Coat Systems: 326’dan 8.40’a düşmüş, kayıp %97

Sonuç olarak bir varlığı doğru zamanda almak kadar onu doğru zamanda satmak da önemlidir. Sizin “şu kadar yıl tutacağım, hiç bakmam bile” dediğiniz dönem içinde ciddi yükselişlerin ardından büyük çöküşler yaşanabilir ve bunun sonucunda kâr beklerken zarar edilebilir.

Özetle, takip şart.

Barış KARDEŞ
Temel analiz ve “HODL Nedir, Mantıklı mıdır?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı