fbpx

Huobi Kriptopara Borsası ve Komisyon Avantajı

Huobi Borsası

Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasadır. Yani emtiaların, hisse senetlerinin ve kripto paraların alınıp satıldığı yerdir. Elbette bu enstrümanlar; alıcı, satıcı ve aracı kurum gibi elemanlar arasında el değiştirir. Bunlardan herhangi biri olmazsa borsadan söz edilemez. Bunun nedeni ise arz-talep ortamının yaratılamayacak olmasıdır.

Bu üçlü arasındaki işlemler, belli kurallara göre gerçekleşir. Aynı zamanda yüz yüze olmalarına da gerek yoktur. Yani işlemler, elektronik ortamda gerçekleşir. Alıcı ile satıcı, birbirinin adını bilmeden ellerindeki enstrümanın alım satımını yaparlar.

Fiziki bir buluşma olmaksızın gerçekleşen işlemlerde emirler, borsa bünyesinde bir havuzda toplanır. Burada emirler, kriterleri çerçevesinde eşleşirler. Eğer eşleşme olmazsa emir de gerçekleşmez.

Kripto para borsası nedir? Nasıl gelir elde eder?

Kripto para işlemlerinde alıcı ve satıcıyı buluşturan internet ortamındaki platformlara kriptopara borsası diyoruz. Kriptopara borsalarının geliri alım satım işlemlerinden aldıkları komisyonlardır.

Maker (piyasa yapıcı) ve Taker (piyasa alıcı) nedir?

Komisyonlar genel olarak 2 farklı şekilde olmaktadır.
Birincisi “piyasa yapıcı” yani ingilizce “maker” olarak tabir edilen komisyon türüdür. Burada alıcı veya satıcı anlık fiyat üzerinden işlem yapmazlar. Alıcı hali hazırdaki fiyatın daha düşük seviyesinden, satıcı ise daha yüksek seviyesinden işlem yapmak için emir girerler. Bu durumda borsalar komisyon oranlarını daha düşük tutarlar. Bunun sebebi coinin fiyatına derinlik kazandırmak ve anlık işlem fiyatındaki yığılmayı ortadan kaldırmaktır.

İkinci komisyon türü ise “piyasa alıcı” yani ingilizcesiyle “taker” olarak tabir edilen komisyon türüdür. Burada alıcı en yakın satış fiyatı üzerinden, satıcı ise en yakın alış fiyatı üzerinden işlemini yapar.

Çoğumuz kripto borsalarda farkında olmadan yüksek komisyonlar ödeyebiliyoruz.

Huobi Borsası Komisyonları

Huobi borsasında ise durum farklı. Komisyon maker veya taker olmasına bakılmaksızın en düşük seviyelerden gerçekleştirilmekte.

Örneğin 10 bin dolar işlem yaptınız Huobi’de HT ile öderseniz komisyon 7 dolar oluyor. HT ile ödeme yapılmadığı taktirde ise komisyon oranı %0.99 olduğu için 10.000 $’lık işlemde fee miktarı 9.9$’a çıkıyor. Ayrıca 2BTC’den fazla bakiyeniz varsa 5,5$ gibi oldukça düşük bir komisyon ödemiş oluyorsunuz.

Sizlerde kripto paralarda düşük komisyon oranlarıyla işlem yapmak istiyorsanız, dünyanın en güvenilir borsalarından biri olan Huobi’ye üye olabilirsiniz.

Huobi Borsasına Hemen Kaydol!

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Huobi Token (HT) Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler