fbpx

Huobi Token (HT) Nedir?

Huobi Token nedir, nereden satın alınır? Projenin arkasında hangi yatırımcılar var? Komisyon ödemelerinde getirdiği kolaylıklar nelerdir?

2013 yılından beri faaliyet gösteren Huobi, kullanıcıların kripto para alım satım yapmasına olanak sağlayan küresel bir borsadır.

Singapur merkezli borsanın kurucusu Leon Li eski bir Oracle mühendisi.

Arka Plan ve Güç

Önde gelen melek yatırımcılardan ve Sequoia Capital gibi devlerden yatırım aldıktan sonra Huobi borsası ciddi bir pazar payı elde etti.

Burada Sekuayı  Sequoia Capital’e kısaca değinmek isterim:

Sequoia Capital 1972 yılında kurulmuş bir yatırım şirketidir ve kronolojik olarak sıralamam gerekirse; Apple, Electronics Arts, Oracle, Yahoo, PayPal, Google, Linkedin, YouTube, Dropbox, Evernote, Whatsapp, Instagram gibi markalara ve daha pek çoğuna ya kuruldukları yıl ya da çok kısa süre içerisinde yatırım yapmıştır.

Sequoia insanlar arasında iyi bir itibara sahip ve “başarılı olacak girişimleri erken dönemde tespit edip yatırım yapma” özelliğiyle ön plana çıkıyor. Dolayısıyla Huobi’nin Sequoia Capital’den yatırım alması ve ardından global anlamda ulaştığı başarı tesadüf değil.

Güvenlik

Şunu da belirtmeden geçmeyelim: 2013 yılında kurulan Huobi borsası bugüne kadar hiç hacklenmedi. Bu oldukça önemli bir veri çünkü pek çok borsada yaşanan hacklenmeler sonucunda zar zor kazanılan paralar buhar olup gitmekte maalesef.

Elbette siber dünyada %100 güvenlik garantisi sunmak mümkü değil. Bunun farkında olan Huobi kullanıcı fonlarını korumak için 20.000 BTC’lik bir koruma fonu oluşturmuş.

Kesinlikle alkışı hak eden bir iyi niyet göstergesi…

Devam edelim…

Huobi Token (HT)

Huobi borsasının kendi platformuna ait Huobi Token’ı bulunmakta.

Sembolü HT.

Huobi Token Huobi Group tarafından piyasaya sürülmüş, toplam arzı 500 milyon ile sınırlandırılmış, Ethereum destekli bir kripto para.

HT sahipleri Huobi ekosistemiyle ilgili pek çok avantaj elde ediyor ve çeşitli ödüllerden yararlanıyor.

Değerini ilk başta Huobi borsasından alan fakat kullanıldıkça da kendi değerini artıran bir ürün.

Buradaki anahtar ifade “kullanım durumu”. Huobi Token bunu başardığı için rahatlıkla trade edilebilecek kripto paralar listesinde yer alıyor.

Huobi Token’ın değerlemesini analiz edebilmek için biraz token dağıtım modeline göz atalım.

Huobi Token (HT) Fiyatı Nedir?

Token Dağılımı

Az önce belirttiğim gibi HT arzı toplam 500 milyon olacak şekilde tasarlandı ve Ocak 2018’de piyasaya sürüldü.

Borsa HT için bir ICO düzenlemedi.

Şu an pek çok borsada satın alınabiliyor olsa da kullanıcılar ilk dönemlerde HT alabilmek için Huobi Pro üzerinden ve Point Card adı verilen ön ödemeli bir kart ile Huobi Token sahibi olabiliyorlardı. 300 milyon HT bu şekilde dağıtıldı.

100 milyon HT ise kullanıcı ödülleri ve platform işlemleri/operasyonları için kullanıldı.

Kalan 100 milyon ise takım için ayrıldı. 4 yıllık bir zaman dilimi içeren bu süreçte her yıl 25 milyon adet HT’nin kilidi açılacak.

Ekip Mart 2020’de HT’nin toplam arzının kesinlikle artmayacağı duyurusunu yaptı. Bunu da belirtmiş olayım.

Huobi Token’ın bugün itibarıyla piyasa değeri tam olarak 1 milyar 30 milyon dolar ve fiyatı yaklaşık 4 dolar 40 cent civarında.

Token Yakma

Huobi ekibi HT için bir token burn, yani kripto para yakma programı oluşturmuş. Huobi borsası elde ettiği gelir üzerinden Huobi Token’ların bir kısmını yakıyor. Bu sistem sayesinde token arzında azalma oluyor.

Arzdaki bu azalma sayesinde fiyatta da bir artış söz konusu olabiliyor, fakat elbette bunu kesin bir  sonuç olarak algılamamak gerek.

Daha önce üç ayda bir gerçekleştirilen Huobi Token yakma eylemi Ocak 2020’den itibaren aylık olarak gerçekleştiriliyor.

2019 birinci çeyrekte yaklaşık 6,5 milyon HT yakılmış ve fiyat 2 dolar 51 cent iken, Nisan 2020’de yaklaşık 3.3 milyon HT yakılmış ve fiyat 4 dolar seviyesine ulaşmış.

Huobi Token’ın faydalarından biri de borsada gerçekleştirilen işlemlerde HT kullanıldığında kullanıcılara indirim sağlaması. Hatta hesabınızda ne kadar çok HT var ise indirim oranı da doğru orantılı olarak artmakta.

KYC dediğimiz “kimlik doğrulama” sürecini tamamladığınızda daha da düşük komisyon ücretleri ödeyebiliyorsunuz.

KYC yapan Türk kullanıcılar en düşük komisyon oranı olan on binde 7’den yararlanabiliyor. Yani 10.000 TL’lik bir işlem yaptığınızı varsayalım sadece 7TL komisyon ödüyorsunuz.

Bunun oldukça avantajlı olduğu ortada.

Huobi Token (HT) Nereden Satın Alınır?

Huobi Borsasından HT Satın Al!

Huobi Prime

Huobi borsası potansiyeli olan blockchain uygulamalarını keşfetmek ve ekosistemin gelişimine  katkıda bulunmak için Huobi Prime adında bir IEO platformu oluşturmuş.  Ekip kendi kriterlerine göre belirledikleri gelecek vadeden projelerin kripto paralarını borsada listeliyor. Bu kripto paraların alımı için yine Huobi Token’a ihtiyaç var.

Önceki token satışından, katılmak istenen token satışına kadar hesapta belirli sayıda HT bulundurulması şart. Böylece satış için bilet kazanma ve kuraya katılma hakkı elde ediliyor.

FastTrack

HT aynı zamanda Huobi borsasında listelenmesi istenen kripto paraları seçmek için de kullanılıyor. Uygulamanın adı FastTrack. Kullanıcıların aday projelere oy vermek için minimum 1000 HT’ye sahip olmaları gerek. Kazanan proje aynı gün listeleniyor.

Huobi Global Elites Program

Bir diğer uygulama ise Huobi Global Elites Programı.

Bu program, alanında etkili blockchain uzmanları, dijital varlık borsası temsilcileri, varlık yönetimi firmaları ve fintech endüstrisindeki diğer önde gelen üyelerle ortaklık kurmanın bir yolu olarak başlatıldı.

5 kıtada ve 20’den fazla ülkedeki kimi girişimlerle ortaklıklar kurulmuş. Bu programda yine Huobi Token’ın kullanım durumları mevcut.

Daha pek çok kullanım durumu olan Huobi Token’la ilgili son bir haber vererek konuyu noktalamak istiyorum.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı

Huobi Token, Japonya içerisindeki finansal regülatörler tarafından onaylanan uluslararası bir kripto para borsasına ait ilk token oldu. Japonya’nın finansal regülatörü Finansal Hizmetler Ajansı HT’nin geçtiğimiz mayıs ayından itibaren alınıp satılmasına izin verdi.

Bu neden önemli?

Çünkü Japonya Temsilciler Meclisi tarafından geçtiğimiz sene alınan karar ve yeni kripto para düzenlemeleri, kripto paralar için epey sert bir regülasyon anlamına geliyordu. Yeni ödeme hizmetleri kanunu kapsamında kripto para alım satım platformları neredeyse geleneksel bankalarla aynı seviyede denetleniyor. Huobi Token’ın bu zorlukların üstesinden gelmesi elbette büyük bir başarı olarak değerlendirilmelidir.

Sonuç olarak; karşımızda dünya çapında bir borsa, kurulduğu tarihten bu yana hacklenememiş bir sistem ve pek çok kullanım durumu olan Huobi Token var. Tüm bunlar bir araya geldiğinde başarı kaçınılmaz olur.

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Huobi Token (HT) Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı