fbpx

Konkordato Nedir? Dev Araç Kiralama Şirketi Hertz Konkordato Başvurusu Yaptı

korkordato nedir? hertz konkordato

Konkordato Nedir?

Pandemi sebebiyle içerisinde bulunduğumuz küresel ekonomik kriz sürecinde sık sık duyduğumuz ve duyacağımız bir kelime Konkordato. Bugün de dev araç kiralama şirketlerinden Hertz konkordato başvurusu yaptı. Peki gündeme bu kadar oturan konkordato ne anlama geliyor?

Konkordato batık şirketlerin borçlarını ödeyebilmelerini amaçlayan bir sistem. Borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleri için uygulanmakta.

Bu uygulamada borçlu, alacaklılarına borcunun tamamını değil, belirli bir oranını ödemeyi teklif eder. Borçlunun iflasında, alacaklılar genelde alacaklarının yarısından daha azını daha uzun vadede temin edebildikleri için konkordato, alacaklıların işine gelmektedir. Konkordato kapsamında borç ve alacaklar yeniden yapılandırılır.

Böylece iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlar. Alacaklılar ise belirli bir indirimle veya belirli bir vadede alacağına kavuşur. Mahkemenin onayıyla da taraflar açısından bağlayıcı hale gelir.

Konkordato sisteminin işlemeye başlaması için borçlunun talepte bulunması ve ayrıca iyi niyetli ve dürüst bir işletme olduğu kanısına varılması gerekiyor. Konkordato teklifi alacaklılar tarafından kabul edilir ve mahkemece onaylanırsa, borçlu şirket, alacaklılarının vazgeçtikleri oranda borçlarından kurtulmuş olur.

Geronimo
Gündem ve “Konkordato Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler