fbpx

Kripto Para Cüzdan Çeşitleri

Cüzdan Grupları

Dijital kripto para cüzdanları 3 gruba ayrılabilir.

  • Yazılım cüzdanları,
  • Donanım cüzdanlar,
  • Kağıt Cüzdanlar (paper walletlar)

Yazılım cüzdanlarını da yine 3 gruba ayrılır.

  • Mobil cüzdanlar,
  • Masaüstü cüzdanlar,
  • Online cüzdanlar

Yazılım cüzdanları çevrimiçi cüzdanlardır ve bunları uygulama olarak cep telefonumuza, bilgisayarımıza indirebilir ya da doğrudan web browser’i aracalığıyla kullanabiliriz. Masaüstü cüzdanlara sadece cüzdanın indirildiği bilgisayar üzerinden ulaşılabilir. Mobil cüzdanlara telefonlara indirilen uygulamalar aracılığıyla bağlanılabilir. Online cüzdanlar ise bilgileri bulut üzerinde sakladıklarından, internetin olduğu herhangi bir yerde, bilgisayar veya mobil cihaz aracılığıyla ulaşılabilir. Yazılım cüzdanları çevrimiçi olduğundan güvensiz bir bilgisayar üzerinden bağlantı yapılırsa keylogger veya buna benzer kötü amaçlı yazılımlar cüzdan bilgilerine ulaşabilir.

Donanım cüzdanları usb flash sürücülere benzerler.
Bilgisayarlara veya bazı modellerde mobil telefonlara takılarak kullanılabilir. Donanım cüzdanları yazılım cüzddanlarına nazaran çok daha güvenlidir, çünkü çevrimdışı cüzdanlardır. Bu cihazlar kullanıcının belirlediği bir şifre ile , cihaz üzerinden erişim sağlar, yani hackerlerin kötü yazılımlarla bu cihazın şifresine erişmesi imkansızdır. Bağlanıldığında yine bir yazılımla hesaplara erişilebilir ve işlemler gerçekleştirilebilir.

Kağıt cüzdanlar da güvenli ve basit cüzdanlardır ancak fonlarını çok sık kullanan kişiler için pek pratik yöntem değildir. Bu cüzdanlar gerçek kağıt parçasıdır. Yazıcıdan alınan çıktı üzerinde , koinin deposit adresi, özel anahtar ve bu değerlere ait QR kodlar bulunur. Kağıt cüzdanların zayıf yönü fiziksel olarak çalınabilir veya kaybolabilir olmasıdır. Aynı zamanda kağıt parçası olduğundan dış etkilere de maruz kalabilir.

Geronimo
Kripto para cüzdanları ve “Kripto para Cüzdan Çeşitleri” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler