fbpx

Kripto Para Cüzdan Güvenliği

Kripto Para Cüzdanımızı Nasıl Koruruz?

Hangi kripto para cüzdanı kullanırsanız kullanın hepsinde dikkat etmeniz gereken şeyler var. Alacağımız birkaç basit güvenlik önlemi sizi istenmeyen durumlara karşı da koruyacaktır.

  • Öncelikle Her kripto para cüzdanında o cüzdana özel 12-18 ya da 24 sözcükten oluşan kelime grupları vardır. Bunlara kurtarma sözcükleri diyoruz. Bu sözcükler o cüzdanın tüm bilgilerini muhafaza ederler. Bu sözcükleri kullanarak yeni bir cihaza kripto para cüzdanınızı baştan yükleyebilir, özel anahtarlarınıza ve fonlarınıza ulaşabilirsiniz. O yüzden bu kelime grubunu internet erişiminin olmadığı bir yerde saklamak en doğru yol olacaktır. Bir kağıda yazarak özel bir yerde ya da daha iyisi bir usb cihaz içerisinde saklayabilirsiniz.
  • Kripto para cüzdan yazılımlarınızı mutlaka güncel tutmalısınız. Böylece en son güvenlik geliştirmelerine de sahip olursunuz.
  • Cüzdana girişte kullanacağınız şifreleriniz uzun ve karmaşık karakterlerden oluşmalı. Büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakterler kullanın.Tahmin edilmesi kolay şifreler kullanmayın.
  • Eğer kripto para cüzdanınızın 2 faktörlü kimlik koruma özelliği (2FA) varsa mutlaka aktifleştirin. Ayrıca PIN kodu, biyometrik koruma gibi ek güvenlik önlemleri sunuyorsa bunları da kullanmanız iyi olacaktır.
  • Son olarak günlük kullanacağınız miktarlar hariç, koinlerinizin büyük bir kısmını çevrimdışı cüzdanlarda tutmaya özen göstermelisiniz.

Geronimo
Kripto para cüzdanları ve “Kriptopara Cüzdan Güvenliği” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler