fbpx

Kripto Para Cüzdan Seçimi

Hangi Kripto Para Cüzdanını Seçmeliyim?

Tüm kripto paralar arasında Bitcoin ön planda olduğundan insanlar Bitcoin saklayabileceği cüzdanı ilk başta yeterli görür. Fakat işin içerisine derinlemesine girildiğinde kripto para cüzdan kriterleri değişmeye başlar.

Bir yığın kripto para cüzdanı olmasının yanında; cüzdanın güvenliği, cüzdanın desteklediği koinler, açık kaynak kodlu olup olmaması, hangi platformlarda çalıştığı, cüzdanın çoklu imzalama özelliğinin olup olmaması gibi uzayıp giden kriterler vardır.

Seçim yapmak oldukça karmaşık görünse de, 3 temel soru ile bu karmaşıklığın üstesinden gelebiliriz. Önemli olan ihtiyaçlarımızı belirlemek ve kendimize en uygun cüzdanı seçmek.

Sadece belirli bir koin için mi cüzdan ihtiyacı var yoksa birçok altcoini de desteklesin mi?

Eğer birden fazla koinle ilgileniliyorsa herbiri için farklı cüzdan kullanmak gerekmez. Birçok seçenek de mevcut. Çoklu koin destekleyen cüzdanlara örnek: Atomic, Bread, Jaxx, Exodus wallet

Bitcoin cüzdanlarına örnek: Electrum, blockchain-info, Mycelium

Ayrıca ilk defa cüzdan sahibi olacaksanız ve tecrübesizseniz örneğin Copay ve Bread wallet kullanım açısından daha kolayken, Mycelium ve Armory gibi cüzdanlar ise daha deneyimli kullanıcılar için tasarlanmış.

Koini veya koinleri tutma amacımız nedir?

Koinlerinizi yatırım amaçlı uzun vade mi saklayacaksınız yoksa hemen hergün kullanmayı düşünüyor musunuz? Eğer yatırım amaçlı alıyorsanız akla gelen ilk seçenek ve birçok kişinin de kullandığı, soğuk depo dediğimiz çevrimdışı cüzdanlar mevcut.

Örnek: Ledger Wallet, Trezor Wallet, KeepKey Wallet

Cüzdana anında ulaşabilmek ne kadar önemli?

Bu noktada mobil, online ya da masaüstü cüzdanlar arasında bir seçim yapmanız ya da her üçünü sizin için sağlayan bir cüzdanı tercih etmeniz gerekecek.

Bu soruları yanıtladıktan ve ihtiyacınız olanı belirledikten sonra cüzdan seçme işinin büyük bir kısmı da çözülmüş olacak. Bundan sonra yapmanız gereken ise sizin için aynı işlevi görecek cüzdanlar arasından seçim yapmak olacak.

Not: İsmi geçen tüm cüzdanlardan örnekleme amacıyla bahsedilmiştir.

Geronimo
Kripto para cüzdanları ve “Sıcak ve Soğuk Kripto Para Cüzdanları” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler