fbpx

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto Para Cüzdanları

Bitcoin veya Altcoin yatırımı yapmak beraberinde de dijital bir cüzdan ihtiyacını getirir.

Kripto para cüzdanları ile;

Hesaplarımızı kontrol edebilir,
Koinlerimizi saklayabilir,
Koin koin alma ve gönderme işlemlerini yapabiliriz.

Kripto para cüzdanları yazılım cüzdanlarıdır, fiziksel formları yoktur. Yani cebimizde çantamızda taşıdığımız cüzdanlara benzemezler. Herhangi bir kripto para bir adrese gönderildiğinde veya alındığında, yapılan tüm işlemler o koinin bağlı olduğu blockchain üzerinde kaydedilir. Cüzdandaki hesaplardan yapılmış tüm hareketler ve cüzdan bakiyesi o cüzdanda görüntülenebilir. Borsalardaki cüzdanlardan farklı olarak kripto para cüzdanlarında tüm kontrol cüzdan sahibinin elindedir.

Bir kripto para cüzdanına ilk defa giriş yapıldığında ve bitcoin hesabı oluşturulduğunda, Bitcoin blockchain’i genel anahtar(public key) ve özel anahtar (private key) üretir. Genel anahtar basit bir şekilde bankalardaki IBAN numarası gibidir. Özel anahtarlar ise aynı hesaba ulaşabilmeyi sağlayan uzun sayısal bir değerdir. Özel bir şifredir ve kesinlikle kimse ile paylaşılmaması gerekir.

Cüzdan şifresinin çalınması gibi dikkatsizlik sonucu oluşan hatalar dışında kripto para cüzdanları güvenlidir.

Geronimo
Kripto para cüzdanları ve “Kripto Para Cüzdanı Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler