fbpx

Kripto Para Madenciliği Türleri Nelerdir?

Kripto Para Madenciliği Çeşitleri

Kripto para madenciliği dört temel yapı üzerinden gerçekleştirilir.

Bu yapıların nasıl ortaya çıktığını anlamak için Bitcoin’in ilk dönemlerine gittiğimizde, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i tanıttığı white paperda, madenciliğin CPU, yani bilgisayar işlemcisi gücüne ihtiyacı olduğu belirtiliyordu.

CPU ve GPU Kripto Para Madenciliği

Bitcoin’den önceki döneme kadar hash algoritmaları, madencilik için hız anlamında rekabet sağlamıyordu ve madencilik için sadece CPU gücünün kullanılabileceği düşünülüyordu. Bundan dolayı madencilik, ilk olarak bilgisayarlarımızın CPU’su, yani ana işlemcisiyle yapılmaya başlandı. Ancak bir süre sonra, farklı yazılımcılar tarafından, hash algoritmalarında GPU’nun yani “bilgisayar ekran kartlarının” daha hızlı ve verimli olduğu ortaya çıkarıldı. Kısa bir süre sonra, CPU madenciliği tamamen bırakılarak, madencilik sadece ekran kartlarıyla yapılmaya başlandı.

FPGA Kripto Para Madenciliği

Bir sonraki aşamada ise, bilgisayar donanımları hakkında üst düzey bilgiye sahip olan kişiler tarafından, FPGA -belirli alanlarda özelleştirilebilir tümleşik devre yapıları- üzerinden madencilik yapılmaya başlandı. Çünkü bu madencilik yöntemi de ekran kartlarından daha hızlı ve daha verimliydi. Ancak bu sistemle madencilik yapılması yüksek bilgi gerektirdiği için, bu alanda uzman kişiler dışında birçok kişi, bu madencilik türünü yapamadı ve burada devreye madencilik şirketleri girmeye başladı.

ASIC Kripto Para Madenciliği

Madencilik şirketleri, FPGA’lerden daha hızlı ve daha verimli olacak Asic olarak adlandırdığımız, yani sadece bir alanda özelleştirilmiş tümleşik devre sistemleriyle madencilik bilgisayarları yaptılar. Bu bilgisayarlar standart ekran kartlarına ve Fpga’lere göre kat ve kat daha hızlı oldukları için ve bununla doğru orantılı olarak yüksek kazanç da sağladıkları için, oldukça fazla talep gördüler. Bu talep kısa bir süre sonra ağdaki madencilik gücünü de inanılmaz bir oranda arttırarak, Bitcoin ve Bitcoin gibi ilk başta ortaya çıkan birçok kripto para madenciliğinin sadece bu cihazlar üzerinden yapılmasına sebep oldu. Çünkü bu cihazların yanında, CPU, GPU VE FPGA’leri kullanmak bir hayli verimsiz hale gelmişti.

Kripto para madenciliği böyle bir evrim geçirdikten sonra, 2015 yılında, madenciliğin yol haritasını değiştirecek önemli kripto para projeleri ortaya çıktı. Bunlardan en önemlisi Ethereum‘du. Ethereum, Asic bilgisayarlarının kripto para madenciliğini merkezileştirdiğini savunarak, ekran kartlarının bellek birimine odaklı bir hash algoritması olan Ethash’i geliştirdi. Böylelikle Ethereum herkes tarafından ekran kartlarıyla kazılabilecekti ve madencilik şirketlerinin oluşturduğu Asic cihazlarla merkezi bir ağa sahip olmayacaktı. Bu fikir, kripto para ekosisteminde büyük bir olumlu etki oluşturduktan sonra, devamında birçok proje benzer bir yol haritasına sahip olmaya başladılar. Madencilik, 2015’ten günümüze kadar olan süreçte ikiye ayrılarak, bir tarafta Asic madenciliği, diğer tarafta ise ekran kartı madenciliği olarak gelişti.

Minexpert
Madencilik ve “Kripto Para Madenciliği Türleri Nelerdir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler