fbpx

Kripto Para Projesinin Sağlamlığı

Temel analistler, şirketlerin nasıl bir performans gösterdiğini anlamalarını sağlayan resmi belgeler üzerine yoğunlaşırlar. Birçok temel analist başlangıç noktasında bir şirketin ne kadar kârlı olduğunu, ne kadar hızlı büyüdüğünü, ne tür bir mali sağlık içinde olduğunu ve zorlu ekonomik zamanlara dayanma kabiliyetine sahip olup olmadığını görmek için bir şirketin finansal tablolarını derinlemesine inceler ve araştırır.

Kripto para ekosisteminde durum elbette farklı. Genel itibariyle şirket mantığıyla çalışan bir sistem yok ve daha çok merkeziyetsizlik ön planda (en azından iddia bu yönde). Bu nedenle finansal tablo analizi için söz konusu kripto paranın;

  • Başlangıçtan bugüne kadarki grafikleri incelenebilir ve volatilitesine ilişkin fikir sahibi olunabilir.
  • Eğer ICO veya IEO ise token dağıtımına bakılabilir.

Projenin sağlam oluşuna ilişkin net veriler elde etmek ve buna dâir kesin kriterler belirlemek çok zor. Fakat en azından şu 5 madde biraz yardımcı olabilir:

  • Whitepaper’da yazılanların gerçekleşip gerçekleşmediği
  • Roadmap’teki sürecin işleyip işlemediği
  • Çalışan bir ürünün olup olmaması
  • Kripto paranın listelendiği borsa sayısı ve bu borsaların niteliği
  • Pump & Dump özellikleri taşıyıp taşımadığı

gibi durumlara dikkat edilebilir.

Tabi burada finansalların da ötesine bakmak gerek. Temel Analiz ile projenin rakiplere karşı konumunu (üstünlük, zayıflık, hedefler), ekibin niteliğini (tecrübe, yetkinlik), mevcut bir probleme çözüm oluşunu vb. bilgileri kontrol edebilirsiniz. Bunlar parasal analizlerin dışındadır fakat projenin geleceğe ilişkin kârlılık durumunu gösterebilir.

Barış KARDEŞ
Temel analiz ve “Kripto Para Projesinin Sağlamlığı” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı