fbpx

Kripto Temel Analiz Nedir?

Kripto Temel Analiz Nedir?

Kripto para temel analizi; kripto para projelerini, arkasındaki ekibi, coin’in/token’ın amacını, işlevini ve hedeflerini detaylı araştırarak bunların yatırım yapılabilir olup olmadığını belirleme yöntemidir.

Hatırlarsanız ilk bölümde geleneksel anlamda Temel Analiz’den bahsetmiştik. Orada şöyle bir ifade kullanmıştım: “gerçeğe en yakın değerinin hesaplanması” Ben kripto paralar için bu ifadeyi kullanmadım; çünkü hâlihazırda bir kripto paranın gerçek değerinin belirlenmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.

Burada klasik temel analizden farklı unsurlara bakılması gerekiyor. Neler mesela?

Marketcap, hacim, dolaşımdaki miktar, toplam üretilecek miktar, web sitesinin niteliği, duyurular, etkinlikler, madenciliği yapılıyor mu, bu bir coin mi token mı, sosyal medya hesapları nasıl, listelendiği borsaların sayısı ve niteliği, roadmap’i var mı ve güncelleniyor mu, shill’leniyor mu, yani söz konusu kripto paranın satın alınmasına yönelik sürekli paylaşımlar yapılıyor mu, melek yatırımcısı var ise kimdir, web sitesindeki ekip gerçek mi değil mi? ve başlangıç araştırmasının en önemli unsurlarından biri olarak Whitepaper.

Bunlar kripto para piyasasındaki temel analizin en temel başlıklarıdır ve aynı zamanda olmazsa olmazlarıdır.

Barış KARDEŞ
Temel analiz ve “Kripto Temel Analiz Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı