fbpx

Litecoin (LTC) Nedir?

Çoğu kripto paranın mucidi bilinmez ancak bazı projelerde yaratıcılar ön plana çıkıyor. Örneğin Bitcoin için Satoshi efsanevi bir isimdir. Vitalik Buterin Ethereum’la özdeşleşmiştir. Litecoin’de ise bu isim Charlie Lee’dir.

Kendisi Coinbase’de de çalışmış bir mühendis.

Charlie vaktiyle:

“Litecoin’i daha çok, eğlencesine yarattım. Bitcoin değer saklama aracı olarak, Litecoin ise ödemelerde kullanılacak iyi bir seçim. Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür.” demişti.

Vitalik ise bu altın-gümüş benzetmesine Ethereum’u da ekleyerek şunları söylemişti:

“Eğer Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak kabul ediyorsak, Ethereum da petroldür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl birçok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether ile sağlanacak.”

Daha fazla detay için sitemizdeki “Ethereum” videosunu izleyebilirsiniz.

Litecoin’e devam edelim.

Charlie Bitcoin’i geliştirmek, onu daha hızlı ve transferini daha ucuz yapmak istiyordu. Bunu gerçekleştirebilmek için 2011’in sonlarına doğru Bitcoin’in kodlarında bazı değişikler yaptı –ki bu olaya fork diyoruz- ve böylece ortaya Litecoin çıktı: Dünyanın her yerine, anında ve sıfıra yakın maliyetle para transferi sağlayan peer-to-peer bir internet para birimi.

Peer-to-peer ile kastedilen, gerçekleşen işlemin eşler arası oluşu. Bu, herhangi bir merkezi otorite ve aracılar olmadan para gönderimi demek.

Peki Charlie amacına ulaşabildi mi?

Madem Litecoin bir bakıma Bitcoin’in daha gelişmiş bir versiyonu o hâlde bir karşılaştırma yapalım (3 Nisan 2020 itibarıyla):

  • Bitcoin’de gerçekleşen ortalama işlem süresi 10 dakika, Litecoin’de 2,5 dakika. Yani Litecoin Bitcoin’den 4 kat daha hızlı.
  • Bitcoin’de çıkartılan blok başına verilen ödül 12.5 BTC fakat bu halving’den sonra 6.25’e düşecek; Litecoin’de ise bu ödül 12.5 LTC.
  • Son 24 saat içinde transfer edilen BTC sayısı her ne kadar LTC’den daha az olsa da piyasa değeri bakımından yine üstün: 6.4 milyar dolar; LTC ise 111 milyon dolar.
  • Son 24 saatteki aktif adres sayısı Bitcoin’de yaklaşık 654 bin, Litecoin’de yaklaşık 40 bin.
  • Bitcoin’le ilgili atılan Tweet sayısı günlük 30 bin, Litecoin’de 450.

Kaynak: https://bitinfocharts.com/

Daha çok şey söyleyebiliriz fakat bunlar yeterli.

Özetle;

Litecoin daha hızlı ve daha ucuz transfer imkânı sağlamasına rağmen Bitcoin daha çok kullanılıyor ve daha çok konuşuluyor.

Charlie Lee, 20 Aralık 2017’de bir tweet paylaştı ve bütün Litecoin’lerini satıp bir kısmını da bağışladığını belirtti.

O gün 1 LTC 350$ seviyesini görmüştü ve bizler bu duruma çok şaşırmış hatta bu seviyedeyken olacak iş mi diyerek Charlie’ye sitem etmiştik.

Charlie LTC’lerini eğer bir gün öncesinde sattıysa bu daha sinir bozucuydu; çünkü 19 Aralık’ta Litecoin tarihi zirvesine çıkarak 375$ değere ulaşmıştı. Sonrası malum. Yıllardır süren bir ayı piyasası ve bugün 1 LTC yaklaşık 41$. (14 Nisan 2020) Bu can sıkıcı bir durum.

Sonuç olarak;

Litecoin genel anlamda Bitcoin’in tahtını sallayamamış olsa da piyasa değeri bakımından yedinci sırada ve en popüler kripto paralardan biri olmaya devam ediyor.

Litecoin (LTC) Fiyatı Nedir?

Litecoin (LTC) Nedir? Nereden Satın Alınır?

Huobi Borsasından Litecoin (LTC) Satın Al!

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Litecoin (LTC) Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı