fbpx

Marjin İşlem (Kaldıraçlı İşlem) Nedir?

Kaldıraçlı İşlemler

Marjin işlem (kaldıraçlı işlem) yatırımcıların küçük miktarlarla daha yüksek hacimli işlemler yapabilmelerine olanak sağlar.

Örneğin; 1000$ bir sermayeniz var. Yükseliş beklentisiyle Bitcoin’e 5X kaldıraçla LONG işlem açtığınız zaman, 5000$’lık bir kontrat satın almış olursunuz. 1000$ ile, 5000$ gücünde bir işlem yaratırsınız. Bitcoin %20’lik bir artış gerçekleştirdiğinde sizin kazancınız 2X olur, yine aynı şekilde düşerse %20 zararınız olur. Bu yüzden STOP LIMIT kaldıraçlı işlemlerde çok önemlidir. 5X kaldıraçlı bir işlem açtığınız zaman, 5 kaldıraçta %20 terste kalma hakkınız vardır. Pozisyonunuz %20 gerçi çekilme yaşarsa likidite olursunuz. Bu oran 10X kaldıraçta %10, 20X kaldıraçta %5 şeklinde ilerler. 50x ve 100x gibi oranlara çıkarsanız, %1’lik, %2’lik oranlarda kayıp yaşandığı taktirde likit olursunuz ve tüm paranızı tamamen kaybedersiniz.

Marjin/Kaldıraçlı işlemlerin avantajları ve dezavantajlarına değinmek istiyorum kısaca;

Kaldıraçlı işlemin avantajları

  • Hem düşüşte, hem de yükselişte para kazanabilirsiniz.
  • Küçük miktarlarla, spot marketlere göre daha karlı işlem yapabilirsiniz.

Kaldıraçlı işlemin dezavantajları

  • Terste kalmanız durumunda daha yüksek miktarlarda, zarar edebilirsiniz.
  • Psikolojik anlamda daha zorlayıcı işlemlerdir.
  • Kaldıraçlı işlemlerde yatırım yapmıyorsunuz, sermayeniz tamamen sıfırlanabilir.

Kaldıracınız ile risk oranınız doğru orantılıdır.

Marjin işlemlerde dikkatli olunur ve zarar durdurma (stop) kullanılırsa her zaman sağlıklı ve düzenli kazanç elde edilebilir.

Crypto Kemal
Teknik analiz ve “Marjin İşlem (Kaldıraçlı İşlem) Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
YouTube Kanalı
Hazırladğı İçerikler