fbpx

MASAK 100 Milyon Liralık Kripto Paraya Neden Bloke Koydu?

MASAK 100 Milyon Liralık Kripto Paraya Neden Bloke Koydu?

MASAK Bloke Koydu

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt, pandemi sürecinde yurt dışına gönderilmek istenen 100 milyon liraya yakın kripto parayı tespit ettiklerini açıkladı. Bu paralardan bazılarının Amerikan borsasına göndermeye çalışıldığına dikkat çeken Kurt, “Yüzde 40’a yakını sadece bir şirket grubuna ait. Bu grubun hesaplarına bloke konuldu, inceleme başlatıldı. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Bunların hepsini ifşa edeceğiz” dedi.

Başkan Kurt söz konusu şirketle ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de kripto para borsası ve bankalar üzerinden transfer yapıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin yükümlülük denetimi yapacağız. Sistemli denetim elemanları göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek”

Açıklama hem geleneksel finans hem de kripto para piyasasında geniş yankı uyandırdı.

Twitter’ın tanınmış simalarından @AhmetBeyefendi “Haberin zamanlaması gayet yerinde: Kripto para ile yurtdışına para gönderirseniz, hesaplarınıza bloke koyulabilir, hakkınızda dava açılabilir.” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Kimi kullanıcılar da bu haberi sermaye kontrolüne işaret olarak yorumladı.

MASAK, geçen yıl kripto paralarda şüpheli işlemlerle alakalı tanımda bir değişikliğe gitmişti. Kurul, daha öncesinde kripto para borsalarına Bitcoin alımı amacıyla yapılan tüm transferleri “şüpheli işlem” olarak değerlendiriyordu. Fakat daha sonra şüpheli işlem tanımı “Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurt içi ve yurt dışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması” şeklinde değiştirildi.

Kripto para yatırımcılarının ileride nasıl bir düzenlemeyle karşılaşacakları belirsizliğini koruyor. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Barış KARDEŞ
Gündem ve “MASAK 100 Milyon Liralık Kripto Paraya Neden Bloke Koydu?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler