fbpx

Merkez Bankası’ndan Sürpriz Faiz Kararı

merkez bankası sürpriz faiz kararı

Merkez bankası beklentilerin aksine politika faizinde bir değişikliğe gitmedi ve 10,25’te bıraktı. Beklentiler en az 100 en çokta 300 baz puan artması yönündeydi. Karar sonrası Dolar/TL 7,92 seviyesine kadar yükselirken, Euro/TL ise 9,40 seviyesinden işlem görüyor.

Geçen ay Merkez Bankası’nın 200 baz puan faiz arttırması, swap limitlerinin esnetilmesi, aktif rasyo indirimleri gibi adımlara rağmen Türk Lirası hızlı bir şekilde değer kaybına devam ediyor.

Birçok ekonomiste göre bu adımlar doğru olsa da çok cılız ve çok geç kalınmış hareketler.

Atılan adımlar neden etkisiz kaldı?

Uzmanlar Azerbaycan ve Ermenistan arasında geçen hareketliliğin, Merkez Bankası’nın yaptığı hamlelerin etkisini önemli ölçüde zayıflattığını dile getiriyor. Diğer taraftan Kuzey Suriye ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimlerin ve bu bölgelerdeki belirsizliğin Türk Lirası’na negatif etkisinin yüksek olduğu da bilinmekte.  Suudi Arabistan’ın Türk mallarına ambargo koyması da bir diğer etken. ABD’nin Türkiye’ye Huawei baskısı da ABD-Türkiye-Çin arasında olan çözümü zor bir mesele.

Korona Etkisi

Korona’nın tüm Dünya’yı negatif anlamda zorlu bir sürece soktuğu gibi ülkemizi de sokmuştur. Turizm gibi önemli bir gelir kaynağından Korona sebebiyle mahrum Kalan Türkiye, işsizliğin artması, üretimin aksaması ciddi bir ekonomik etki yarattı. İnsanların evden çıkamadığı veya çıkmayı tercih etmediği için alış verişlerin azalması birçok firma ve kuruluşu batma noktasına getirdi.

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Notları

Küresel Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Türkiye’ye ve Türk bankalarına verdiği negatif notlar, yatırımcıların azalmasına veya çekilmesine sebep oldu.

Barış KARDEŞ
Gündem ve “Merkez Bankası’ndan Sürpriz Faiz Kararı” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler