fbpx

Merkezi, Merkezsiz ve Dağıtık Yapılar

Dağıtık bir sistem, hizmet veren sunucuların konumlarına bağlıdır. Farklı kıtalarda, yüzlerce birbirine bağlı bilgisayar ile hizmet veriliyorsa bu dağıtık yapılara bir örnektir. Bir yapının dağıtık olması onu merkezî veya merkezsiz yapmaz.

Merkezi ve merkezsiz dağıtık yapılar

Farklı konumlarda yüzlerce, binlerce birbirine bağlı bilgisayarlar hizmet veriyorsa biz buna dağıtık diyoruz. Farklı konumlarda, birbirine bağlı olan bilgisayarlar tek bir şirket tarafından kontrol ediliyorsa bu sistemlere merkezi dağıtık yapı denir. Bunlar tamamen sunucu – istemci modeliyle değil de eşler arası bir yapıyla çalışıyorsa o zaman merkezsiz bir yapı olduğu söylenebilir. Dolayısıyla merkezî olup olmamak, bir sistemin yazılım mimarisiyle değil, o ağın üzerinde belirgin bir karar verici otoritenin olup olmaması ile alakalıdır.

Örneğin Facebook, Mark Zuckerberg tarafından ilk kurulduğunda Harvard’daki yurt odasında tek bir bilgisayardan hizmet veriyordu. Fakat bugün farklı kıtalara yayılmış 300.000’e yakın bilgisayardan tamamen dağıtık bir yapı kullanılarak hizmet veriyor. Facebook kullanıcıların paylaşımlarını silebilir, hesaplarını dondurabilir. Bu durumda kullanıcıların verileri üzerinde herhangi bir söz hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle Facebook ilk günkü kadar merkezi bir sistemdir. Oyun sunucuları, Google, Twitter, Amazon AWS gibi şirketler de merkezi ve dağıtık sistemler kullanmaktadır.

Yavuz S. YILDIZ
Merkezî, Merkezsiz ve Dağıtık Yapılar konusu hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladığı İçerikler