fbpx

Monero (XMR) Nedir?

2014 yılında tasarlanan Monero (XMR) gizlilik odaklı kripto paraların öncülerindendir.

Coinmarketcap’te listelenen kripto para sayısı 5300’ün üzerinde ve bunların büyük kısmı çok benzer özelliklere sahip, problem çözme niyetleri olmayan ve dolayısıyla yok olmaya mahkum.

Monero sözcüğü nereden geliyor?

Monero (XMR) ise orijinal bir fikrin ürünü.

Bazı kaynaklar “Monero” sözcüğünün yapay bir dil olan Esperanto’daki coin’in karşılığı olduğunu iddia ediyor. Tüm dünya insanlarını ortak bir dilde bir araya getirme arzusu ile Monero’nun herkesin kullanımına açık yapısı arasında makul bir ilişki olduğunu söylemek mümkün.

Monero’nun gizlilik özelliği

2014 yılında tasarlanan Monero gizlilik odaklı kripto paraların öncülerinden.

Gizlilik özelliğinin yanı sıra doğal olarak güvenli ve ayrıca izlenemez bir yapıya sahip.

Örneğin Ali Ayşe’ye Monero’nun kripto para birimi olan 5 XMR gönderdiğinde dışarıdan herhangi biri Ali’yi, Ayşe’yi ve 5 XMR’yi göremiyor.

Tabiri caizse kendi bankacılık sisteminize sahipsiniz. Paranızı istediğiniz zaman, istediğiniz kişiye üstelik başkalarının denetimi ve müdahalesi olmadan transfer edebilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere mevcut kripto paraların çoğu şeffaf blockchain yapısına sahip. Bu da işlemlerin dünyadaki herkes tarafından izlenebilir olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca, bu işlemlerde kullanılan adresler bir kişinin gerçek dünya kimliğiyle de kolaylıkla ilişkilendirilebilir.

Monero’da ise işlemler gizlidir ve takip edilemez.

Gönderici ve alıcı adreslerinin yanı sıra işlem yapılan tutarları perdelemek için kriptografi kullanılır.

Kriptografi bir çeşit şifreleme sistemidir ve kripto paraların da en temel çalışma mantığı buna dayanır.

Zcash gibi isteğe bağlı olarak gizliliğin tercih edilebilmesinin aksine, her Monero kullanıcısının etkinlikleri gizli kalır.

30’dan fazlası çekirdek olmak üzere 500’ün üzerinde geliştirici Monero projesi için ter döküyor,  çoğu projede bu sayıları görmek mümkün değil.

Şimdi biraz geçmişe gidelim.

CryptoNote Nedir?

CryptoNote adında bir kurumun varlığından haberdar oluyoruz. 2012 öncesinde ortaya çıkan ve 2014’te resmi olarak vakfının duyurusu yapılan CryptoNote, tamamen anonim ve eşitlikçi kripto paraların oluşturulmasına izin veren bir teknoloji.

Bu teknolojinin arkasında yatan felsefeden bahsetmek isterim.

CryptoNote ekibinin birtakım itirazları var. Mevcut ekonomik düzen az sayıda kişi tarafından kontrol ediliyor, statükocu ve kan dökülmesine neden oluyor.

İnsanlığın eğitim ve küreselleşme yoluyla lokal krizleri aşma umuduna rağmen, hâlâ hayatlarımız üzerinde tam bir kontrole sahip olamıyoruz.

Ancak teknoloji, matematik ve kriptografideki en son gelişmeler bu düzeni yıkmaya yardımcı olabilir. Kripto paraların ortaya çıkışı, yeni dünya düzeninin habercisi.

Özgürlük; ezilen sınıfa kaliteli eğitim, içme suyu ve daha iyi bir yaşam umudu verecek finansal kaynaklara erişim sağlanmasıyla başlar.

CryptoNote’un derdi yeni yeni kripto paralar yaratmak değil. Barış içinde yaşamak ve refah için kendi üzerimizdeki kontrol hakkını yeniden kazanmanın ilk küçük adımını temsil eden zihniyet ve kavramlardır.

Evet, gördüğünüz üzere olay sadece blockchain, kripto paralar vs değil. Temelinde finansal özgürlük olan ve insanca yaşama hakkını elde edebilmek için verilen bir mücadele söz konusu.

CryptoNote protokolü kripto para ekosistemine pek çok yenilik getirmiş. “Ring signature” bunlardan biri. Bu özellik sayesinde transfer işlemindeki girdinin kaynağı gizleniyor, işlemi kimin onayladığı tespit edilemiyor ve “izlenemez” oluyor.

Projenin getirdiği diğer yenilik CryptoNight hash algoritması. Bu algoritma, madenciliğin merkezi hâle gelmesini önlüyor. Daha az enerji kullanımı ve daha eşitlikçi bir yapı. Bitcoin’de bilindiği üzere SHA-256 hash algoritması kullanılıyor ve madencilik genel olarak merkezileşmiş durumda. Bu arada komplo teorilerini sevenler için şu bilgiyi vereyim: SHA-256 algoritması Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından icat edildi. Kriptoloji alanında uzman olan bu birimin Amerika’nın en çok istihbarat toplayan teşkilatı olduğu tahmin ediliyor.

Monero’nun doğuşu

2012’de bu platformun ilk kripto parası olan Bytecoin yaratıldı. Amacı hızlı, anonim ve izlenemez işlemler sağlamaktı. Bir müddet sonra toplam arzın %80’inin önceden mine edildiği, yani üretildiği ortaya çıkınca bir grup geliştirici Bytecoin’in kodunda fork yaparak BitMonero’yu yarattı. Sonradan Bit kısmı çıkartıldı ve yoluna Monero olarak devam etti.

Evet, Monero aslında Bytecoin’in fork’u, elbette çok daha gelişmiş bir versiyonu ve dolayısıyla CryptoNote teknolojisine sahip gizlilik odaklı bir proje.

Gizlilik meselesi bazı kişilerce şiddetli bir şekilde eleştiriliyor. Özellikle darkweb ve kara para aklama ilk akla gelen eleştiri nedenleri.

Ben de şunu hatırlatmak isterim:

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin yayınladığı bir rapora göre, kripto para birimlerinden bağımsız olarak yılda yaklaşık 2 trilyon dolar kara para aklanıyor. Evet, kripto para birimleriyle bağlantısı olmayan ve bankalar ile finansal kurumların dahil olduğu kara para aklama eylemleri her yıl 2 trilyon dolara ulaşıyor.

Buna rağmen birileri çıkıp bankaların kapatılmasını, doların yasaklanmasını gündeme getirmiyor.

Sonuç olarak Monero gibi kripto paralar kişisel mahremiyet tercihi olarak görülmeli ve özellikle altında yatan CryptoNote felsefesi gözden kaçırılmamalı.

Monero (XMR) Fiyatı Nedir?

Monero (XMR) Nereden Satın Alınır?

Huobi Borsasından Monero (XMR) Satın Al!

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Monero (XMR) Coin Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı