fbpx

Moratoryum Nedir?

Moratoryum nedir?

Bugünlerde Türkiye’nin döviz açığı olduğu iddiaları sık sık karşımıza çıkmakta. TCMB Başkanı’nın değiştirilmesi, Berat Albayrak’ın istifası derken Türkiye gündemi oldukça karmaşık bir hâl aldı.
Eğer ülke olarak bir döviz darboğazındaysak ve dış borçlarımızın ana para ve faizlerini ödeyemeyecek durumdaysak, alacaklılarımızla bir anlaşma yapılarak, borçlarımızın vadesinin uzatılması gerekiyor. İşte bu işleme moratoryum denir.

Moratoryum ilan edildiğinde borçlar ertelenir ve ödemelere ara verilir. Moratoryum ilan eden bir ülke borç taksitlerinin belirli bir kısmını ödeyebilir veya hiçbirini belli bir süre ödemez. Borç ödemelerinin herhangi bir anlaşma yapılmadan kesilmesi durumu ise ülkeye olan güveni ciddi bir şekilde zedeler ve büyük yatırım kayıplarına yol açar.

Türkiye en son 5 Ağustos 1958 tarihinde içinde bulunduğu mali güçlükler sebebiyle moratoryum ilan etmiş, yapılan yeni anlaşma ile borçların yapılandırılması ve 1971 yılına kadar taksitlendirilmesi sağlanmış. Bu moratoryum birçok siyasi, sosyal ve insani krize yol açmış.

Son 30 yıl içinde Meksika, Peru, Brezilya, Arjantin, Rusya ve Pakistan gibi ülkelerde çeşitli ekonomik çıkmazlar nedeniyle moratoryum ilan edilmiş.

Sonuç olarak bir ülkede var olabilecek; ekonomik ve siyasi belirsizlikler, tüketimin üretimden fazla olması, dışa bağımlılığın yüksek olması, ekonomik olarak güven ortamının zayıf olması asla sürdürülebilir bir düzen değil ve moratoryum gibi ciddi sonuçlara neden olabilir.

Dileriz ki ülkemiz olarak önümüzdeki zaman diliminde böyle bir süreç yaşamak durumunda kalmayız.

Barış KARDEŞ
Gündem ve “Merkez Bankası’ndan Sürpriz Faiz Kararı” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler