fbpx

Mum Grafikleri

Mum Grafikleri Nedir?

Yatırımcıların finans piyasalarında herhangi bir paritenin fiyat değişimlerini gerçek zamanlı olarak parite fiyat grafikleri ile takip edebilirler, bu sayede geçmiş fiyat bilgilerine ulaşarak teknik analiz işlemleri uygulayabilmektedirler.

Teknik analizde grafik türleri şunlardır: Mum grafikleri, bar grafikleri, çizgi grafikleri ve heiken ashi grafikleri.

Mum grafikleri normal bir çizgi grafiğinden daha fazla bilgi sunar. Bu nedenle mum çubuklarını kullanmanız tavsiye edilir. Dünya çapında en fazla kullanılan grafik türü mum grafikleridir. Mum grafikleri, analizi yapan kişiye 5 adet bilgi verir. Bunlar paritenin açılış fiyatı, kapanış fiyatı, en yüksek fiyatı, en düşük fiyatı ve mumun yönü ile ilgili bilgilerdir. Kapanış fiyatı açılış fiyatının üstünde olduğu muma yükseliş yönlü boğa mumu, açılış fiyatı kapanış fiyatının üstünde olan muma ise düşüş yönlü bir ayı mumu denir.

Mumlar incelendiği seçili zaman aralığının fiyat hareketlerini gösterir. Mumun rengi kırmızı yada siyah olması açılış fiyatının altında kapattı anlamına gelir. Tersine yeşil yada beyaz olması da açılış fiyatının üstünde kapattığı anlamına gelir.

Mum çubuklarını kullanmanın bir diğer avantajı da çeşitli mum formasyonları ile başarılı işlemler yapılabilir. Mum formasyonları çok önemli formasyonlardır. Hiçbir teknik analizi bilgisi olmayan bir insan, sadece mum formasyonları kullanarak bile başarılı işlemler yapabilir.

Ahmet SOLMAZ
Teknik analiz ve “Mum Grafikleri” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler