fbpx

Fungible ve Non-Fungible Token (NFT) Nedir? NFT Kaynakları ve NFT Token'lar


Non-Fungible…

Öncelikle anlamından başlayalım.
Kelime anlamı olarak fungible, "geri ödenebilir, tazmini mümkün, misli, karşılanabilir" anlamlarına gelmekte.
Burada kastedilen, fungible özelliğine sahip olan şeyin başka bir özdeş öge (madde, eşya vb.) ile değiştirilebilir, onun yerini alabiliyor olmasıdır.
"Non" ise olumsuzluk anlamı katan bir ön ek. "Non-Fungible" dendiğinde, bahse konu ögenin değiştirilemez, misli ile karşılanamaz olduğu belirtilmiş olur.

Non-Fungible Token'lar Nedir?

Yukarıdaki açıklamaları dikkate alındığında ben "Eşsiz Token’lar" demeyi tercih ettim. İngilizcede "Nifty" olarak da kullanımı mevcut.
Bunlar blockchain üzerinde benzersiz varlıkları temsil eden kriptografik ürünlerdir. NFT'ler dijital varlıklar olabileceği gibi gerçek dünya varlıklarının token’laştırılmış versiyonları da olabilir.
NFT'ler birbirlerinin yerine geçemediği için dijital dünya dahilinde orijinallik ve mülkiyet ispatı olarak kullanılabilir.


NFT Standardı Nedir?

Bu anlamda en popüler platform elbette Ethereum (fakat hem yalnız değil hem de yukarıda çokça değindiğim gibi Counterparty’nin yeri de ayrı).
ERC-20 nasıl fungible token çıkarılmasına olanak sağlıyorsa NFT’ler için de ERC-721 ve ERC-1155 gibi standartlar mevcut.

ERC-721

2017 yılında tanıtılan ERC-721 token'larının ERC-20 tokenlar'ından farkı kriptopara olarak kullanılamaması ve bu nedenle bir borsada başka bir kriptopara ile değiştirilememesidir. ERC-721 çoğunlukla koleksiyon olarak kullanılır.

ERC-1155

Oyun endüstrisi için tasarlanmış bir standart.
Günün birinde, ekipman, altın paralar, gıda, hammadde içeren bir World of Warcraft zinciri olduğunu varsayalım… Yüz binlerce kullanıcı, yüz binlerce katılımcı ve yüz binlerce token sözleşmesine yol açabilecek zincirdeki değer yaratabilecek oyun içi şeyler… Gas maliyeti, yönetim vb. Ethereum platform içi sorunlar bir süre sonra dayanılmaz olabilir. İşte ERC-1155, kullanıcılara bu aşamada bir paket fırsatı sunmak için tasarlanmıştır.


NFT’lerle ilgili hangi platform ve kriptopara projeleri var?

SAND, Theta Network, Enjin Coin, Decentraland, Ultra, WAX, WHALE, Meme, Aavegotchi, RedFOX Labs, Phantasma, Rarible, Shroom.Finance, CHADS VC, UniLayer, Abyss, Coin Artist, REVV, Small Love Potion, Machi X, Rare Pepe, BONK Token, Almace Shards, Marblecoin, Wrapped CryptoKitties, NFT Protocol, MOJI Experience Points.

Niftex borsasında listelenenler:

Almace Shards, Hauteclere, CryptomaniacFr Ethereum Energy Card Shards, Covid-19 Zombie Punk, P.A.W.S. Sniper, Antique Zombie Shards, Bunz Shiny, Skull Candy, Double Digits, Hot Lips Houlihan, Starbugs Mystic Axie, Triple Mystic Shard - Vital Vampire, Afterparty Shards, Crypto stamp Edition 1 (CS1), ID 5Q1e4D, EVADER by XCOPY, Alexander on Acid, East Genesis Corner Shards, Mystic Balloon Axie, trē-ō Shards, $COLR2 by @mlibty, The Other Deadness, A journey map shard.

NFT projeleri hangi alanlarda kullanılıyor?

Eğlence, Protokol, Sosyal Para, Oyun Platformu, DeFi, Blockchain Çözümleri, Akıllı Sözleşme Platformu, Governance, Yield Farming, Ticari Hizmetler, İş Platformu, Sanat, Meme, Staking, Emoji.

Kaynak

Barış Kardeş 26 Eylül 2020Non-Fungible Token (NFT) Dosyası

NFT Projeleri


Önemli Kaynaklar, Yayınlar, Haberler

Proje Tanıtımları

Theta Network (THETA)

Theta Network; yüksek bant genişliğinde içerik dağıtımına olanak tanıyan, blockchain tabanlı, merkeziyetsiz bir içerik dağıtım platformudur. Mevcut mainnet’i Samsung VR, Sliver.TV ve Kore devi MBN'yi desteklemektedir.

THETA ve TFUEL, ağ tarafından kullanılan kriptoparalardır. Theta projesi, içerik sahiplerini korsanlıktan ve yasa dışı faaliyetlerden korumak için NFT sistemini kullanacak.

ATH: 0.79$ / Toplam Arz: 1 milyar / Dolaşımdaki Adet: 870.502.690

Kaynaklar

https://cryptobriefing.com/what-is-theta-network-introduction-esports-blockchain/
https://medium.com/theta-network/theta-development-roadmap-2020-updated-dfe7366c6f08

Web Sitesi THETA Satın Alın

Enjin Coin (ENJ)

Proje özellikle oyun endüstrisine odaklanmış. Platformdaki binlerce oyunun 250 binden fazla oyun topluluğu, 18 milyondan fazla oyuncusu bulunmakta ve aylık 60 milyon izleme gerçekleşmekte. Misyonlarını oyun dünyasına adalet ve bir amaç getirmek olarak belirten platform, oyuncuların deneyimlerini zenginleştirmek, onları kötü niyetli oyunculardan korumak ve oyun içi eşyalarına ve karakterlerine sahip olmalarını sağlamak olarak belirtiyor ve bunun için de kendi kripto parası olan ENJ kullanılıyor.

Kaynaklar

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabı
Aralık 2019’da Microsoft, “Azure Heroes” NFT’leri oluşturmak için Enjin ile iş birliği yaptı.
Popüler Japon borsası Coincheck, Minecraft için NFT’ler geliştirmek üzere Enjin ile birlikte çalıştığını duyurdu (9 Eylül 2020).

ATH: 0.49$ / Toplam Arz: 1 milyar / Dolaşımdaki Arz: 921.201.679

Web Sitesi ENJ Satın Alın

Decentraland (MANA)

Decentraland; kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmalarına, deneyimlemelerine ve para kazanmalarına olanak sağlayan, Ethereum blokzinciri tarafından desteklenen bir sanal gerçeklik platformudur. Decentraland 3D eserler inşa edip keşfedebileceğiniz, geliştirdiğiniz bu ürünleri satabileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz sanal bir dünyadır.

Kaynaklar

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabı
NFT pazarları için araçlar geliştirip araştırmalar gerçekleştiren Metalith şirketi Aralık 2019’da, LAND token için tasarlanmış "Metalix" endeksini duyurdu.
Decentraland’daki en büyük sanal arazi olan Dragon City NFT’ler aracılığıyla Çin topluluğuna ulaşmayı amaçlıyor (23 Ağustos 2020).

ATH: 0.28$ / Toplam Arz: 2.195.326.897 / Dolaşımdaki Arz: 1.327.372.145

Web Sitesi MANA Satın Alın