fbpx

OBV İndikatörü Nedir?

Denge İşlem Hacmi

OBV’nin açılımı “On Balance Volume”, Türkçesi Denge işlem hacmidir.

İlk kez 1963 yılında Joseph Granville tarafından “Granville’s New Key to Stock Market Profits” adlı kitabında anlatılmıştır.

OBV hacim temelli bir indikatördür. DOW teorisinin fiyat hareketinin işlem hacmiyle onaylanması gerektiği varsayımı ortaya konularak üretilmiştir. OBV bazı kaynaklarda öncü indikatör olarak yani fiyat hareketi öncesinde önemli ipuçları veren bir indikatör olarak kabul edilir. Bunun sebebini birazdan anlatalım. Önce indikatörün formülüne bakalım ve OBV nasıl hesaplanıyormuş görelim.

OBV İndikatörü nasıl hesaplanır?

  • Bugünkü fiyat kapanışı dünkü kapanıştan yüksekse işlem hacmini pozitif olarak alıyoruz
  • Bugünkü fiyat kapanışı dünkü kapanıştan düşükse işlem hacmini negatif olarak alıyoruz
  • Dün ve bugünkü fiyat kapanışları aynı ise işlem hacmini “0” olarak alıyoruz
  • Her gün kapanışında bu hacimleri topluyoruz.Böylece fiyatta yükseliş olduğunda OBV’nin yükseldiğini, düştüğünde OBV’nin düştüğünü görüyoruz.
  • Bu indikatör sürekli toplaya toplaya oluşturulduğu için OBV yi kısaca kümülatif işlem hacmi olarak tanımlayabiliriz.

İndikatör üzerinde destek ve dirençler çizip bunlara göre analiz yapmak mümkündür. Şimdi gelelim OBV nin neden öncü indikatör olarak değerlendirildiğine.

Özellikle yatay piyasalarda, “accumulation” veya “distribution” döneminde yani Türkçesiyle alım ve dağıtım döneminde OBV’nin kırılımları çok değerli hale gelir.

Altcoinrookie
Teknik analiz ve OBV İndikatörü Nedir? konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter
Diğer İçerikler