fbpx

Olası İkinci Korona Dalgasının Etkileri

Olası İkinci Korona Virüs Dalgasının Etkileri

İkinci Dalga Endişesi

Son günlerde Korona virüs vakalarında yaşanan artış bizleri yeniden tedirgin ederken dünyanın farklı ülkelerinden gelen haberler tehlikenin boyutunu yeniden gözler önüne sermeye başladı.

Bu haberlerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

İlk haber Güney Afrika Cumhuriyeti‘nden. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde okullar yeniden açılmıştı. Ancak Western Cape eyaletinde, 98 öğretmen ve 1800 öğrencide corona virüsü tespit edildi. Bir diğer haber Yeni Zelanda’dan. 24 gündür corona virus vakası tespit edilememişti Yeni Zelanda’da. Salgına karşı zafer ilan edilmişti. Ancak bugün itibari ile iki yeni corona virüs vakası tespit edildi. Asıl önemli gelişmeler virüsün ilk ortaya çıktığı Çin’den. Ancak bu sefer Çin’in başkenti Pekin‘den. Pekin’de başlayan yeni korona virüs salgınında Çin sağlık otoriteleri yayılma grubunun şeklinin Covid 19’a oranla daha yüksek risk içerdiğini bildirdi. Bir balık pazarının somon tezgahından yayılan korona virüsün yeni bir türü olduğundan endişe ediliyor. Bunun ardından Çin’in başkenti Pekin’de yeni corona virüs salgını nedeniyle tüm okullar kapatıldı. Öğrenciler ikinci bir emre kadar uzaktan eğitim görmeye devam edecek. Kararın daha önce ilkokul ve daha alt sınıftaki öğrenciler için alındığı açıklanmıştı. Başkent Pekin’de 12 bölge daha yüksek riskli alan olarak ilan edildi.

Dünya’dan böyle haberler gelirken, küresel ekonomide, finans piyasalarında ve kripto para piyasalarında bizleri neler bekliyor olabilir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki pandemiyle beraber yaşanan çöküşten sonra kripto piyasası dahil tüm piyasalarda toparlanma ve Mart başındaki seviyelere yükselme durumu gerçekleşti.

Örneğin Dow Jones, 4-5 Mart tarihindeki seviyeleri olan 25.000 seviyelerini yeniden gördü. SNP’de pandemi ile beraber yaşanan büyük düşüş öncesindeki, yani 5 Mart seviyelerindeki 3000 seviyeleri yeniden görüldü. Bist100’de aynı şekilde Mart başındaki seviyelere tekrar ulaşıldı.

Ancak uzun zamandır dillendirilen pandemi de ikinci dalganın ayak seslerinin yeniden duyulmaya başlanması, piyasalarda yeniden paniğe ve krize neden olabilir. Kripto para piyasaları da artık dünya piyasalarıyla oldukça korole hale gelmiş gözükmekte. Olası panik durumunun kripto para piyasasına da önemli ölçüde etkileri olacaktır. Durumu şimdilik sakin bir şekilde izleyip piyasa ile ilgili kararlarımızı dünyada gelişmekte olan yeni durumu gözlemleyerek vermemizde fayda var. Artık şunu net olarak görmemiz gerekiyor ki kripto piyasası dünya piyasalarıyla, dünya piyasaları da pandemideki gelişmelerle çok yakından ilgili.

Altcoinrookie
Gündem ve “Olası İkinci Korona Dalgasının Etkileri?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter
Diğer İçerikler