fbpx

Onepager, Lightpaper, Yellowpaper Nedir?

Onepager Nedir?

Onepager’ı tek sayfalık whitepaper olarak tanımlayabiliriz. Fakat bazen birkaç sayfadan da oluşan onepager’lar gördüm.

Temel misyonu projenin öne çıkan özelliklerini, önemli rakamları, token ve iletişim bilgilerini okurlara aktarmak.

Bu tek sayfaya pek çok veri ve şemayı sığdırmaktan kaçınmak gerek. Çünkü okur için karmaşık olan bir One Pager amacına ulaşamaz.

En gerekli bilgiler sade bir şekilde aktarılmalı.

Bu belgeler whitepaper’ın tamamını okuma vakti bulunmayanlar veya bir ortamda proje hakkında tek sayfa üzerinden sunum yapmak isteyenler için idealdir.

Lightpaper Nedir?

Lightpaper’ı onepager ile Whitepaper arasında bir yerde konumlandırabiliriz. Ortalama 5-10 sayfa uzunluğunda, çok detaya inmeden ama onepager’a oranla daha çok bilgiye ulaşabileceğimiz dokümanlardır.

Büyük bir zaman tasarrufu sağlar ve okuyuculara projenin ana yönlerinin hızlı bir özetini sunar.

Lightpaper’da projeye genel bakış, fırsatların açıklanması, özellikler, avantajlar, ekip ve projenin söz konusu problemlerle başa çıkmak için neden önemli olduğuna dair güçlü gerekçeler yer almalıdır.

Yellowpaper Nedir?

Yellowpaper daha çok projenin arkasındaki teknik çerçeveye odaklanmış bir belgedir. Genellikle, projenin işlevselliğine ve mekaniğine daha yakından bakmak isteyen geliştirici veya teknoloji meraklıları için tasarlanmıştır.

Teknik süreçler, algoritmalar ve matematiksel kanıtlarla ilgili bilgiler içerir.

Bu dokümana akıllı sözleşme ayrıntıları eklenmiş olmalı. Mümkün olduğunca grafikler, şemalar ve akış diyagramları kullanılmalı ve karmaşık kavramlar basitleştirilerek verilmelidir.

Barış KARDEŞ
Temel analiz ve “Onepager, Lightpaper, Yellowpaper Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı