fbpx

Petrol ve Alternatif Enerji Kaynaklarının Ekonomiye Etkileri

petrol ve alternatif enerji kaynaklarının ekonomiye etkisi doğalgaz

Petrol ve alternatif enerji kaynaklarının ekonomi üzerindeki etkileri nelerdir? Petrol fiyatları petrole bağımlı ülkeleri nasıl etkiler?

Petrol

Dünyanın belki de yenilenemeyen en önemli enerji kaynaklarından biri petroldür. Bu gerçeğin önümüzdeki otuz yıllık dönemde değişmesi de beklenmiyor. Petrol; ülkelerde hem ham madde, hem ara mal ve hem de son ürün olarak kullanıldığından petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların ülkelerin ekonomisi üzerindeki etkisi oldukça fazla.

Petrol fiyatlarının artması girdi maliyetlerinin artmasıyla toptan ve tüketici mal fiyatlarına yansımakta; dolayısıyla enflasyon oranlarının artmasına ve milli gelirin büyümesinin de yavaşlamasına yol açmakta. Enflasyonla mücadele programlarında iç talebin kısılması hedefleniyor, bu amaçla uygulanan politikalar sonucunda yatırımlar ve vergi gelirleri de azalıyor.

Petrole Bağımlılığın Etkileri

Petrol fiyatlarındaki artış özellikle petrole bağımlı ve petrolü ithal eden ülkelerin milli gelirlerinin azalmasına da yol açmakta. Fiyatların artışı petrolün milli gelir üzerindeki ağırlığını artırıyor, dolayısıyla diğer harcamalara ayrılan milli gelir miktarını düşürüyor. OECD tarafından yapılan değerlendirmelerde, Türkiye yüksek petrol fiyatlarından en fazla etkilenen ülkeler arasında gösterilmekte.

Petrol ihraç eden ülkeler için ise durum farklı. Yüksek petrol fiyatları ihracat gelirlerini artırmakta ve milli gelirlerini yükselten bir güç oluşturmakta. Diğer taraftan yüksek fiyatlar, alıcı ülkeleri alternatif enerji kaynaklarına yönlendirebilir. Burada hassas bir denge de söz konusu.

Son Dakika Gelişmesi

Ülkelerin petrole bağımlılığından söz etmişken, bugün “Karadeniz’de enerji kaynağının bulunduğuna dair haberler” Türkiye gündemindeki yerini aldı. Geçtiğimiz ay Türk sondaj gemisi Fatih, Türkiye’nin Batı Karadeniz kıyılarında tarama çalışmalarına başlamıştı. Gündemdeki haberlere göre ise bugün Karadeniz’de olası enerji kaynağı keşfinin yapıldığı ve bu enerjinin büyük olasılıkla doğalgaz olduğu ileri sürüldü. Bu haberlerle birlikte dövizde ve altında gevşeme, BIST’te ise bazı hisselerde artış kaydedildi.

Sonuç olarak yüksek petrol fiyatları özellikle belirli bir kaynağa bağımlı ülkelerin ekonomilerinde ciddi dalgalanmalara yol açabilir. Alternatif enerji kaynaklarına yönelmeyen ülkelerde ise petrole bağımlılık devam edecek ve bu ülkeler fiyatların artışından direkt olarak etkilenecekler.

Barış KARDEŞ
Gündem ve “Petrol ve Alternatif Enerji Kaynaklarının Ekonomiye Etkileri” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler