fbpx

RSI İndikatörü Nedir?

RSI İndikatörü

RSI İndikatörü, 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. “New Concepts in Technical Trading Systems” kitabında yayımlanmıştır.

RSI fiyat hareketlerine bağlı olarak aşırı alım ve satım durumlarının takibini sağlayan momentum osilatörüdür.  Varsayılan periyod değeri 14 tür. Yaygın olarak 7 ve 9 değerleri de kullanılmaktadır.

İndikatörlerin formüllerini inceleyerek o indikatörün ne işe yaradığını ve nasıl kullanılabileceğini daha iyi anlayabiliriz. Örneğin RSI formülünde, son 14 günlük yeşil mumların ortalamasının, son 14 günlük kırmızı mumların ortalamasına bölümü ile RS değeri elde edilir.  Bulunan RS değeri 0 ile 100 arasında osile edilerek formüle yerleştirilir.  Bu şekilde, 0’dan 100’e kadar değerler alan RSI indikatörü elde edilir.

RS = (Ortalama kazanç / Ortalama kayıp)
RSI = 100 – [100 / (1 + RS)]

Örnek veri ile yapılan hesaplama bağlantıdaki (Excel dökümanı) gibidir.

Yapılan gözlemler sonucunda 70 üzeri bölge aşırı alım (overbought) bölgesi, 30 altındaki bölge de aşırı satış (oversold) bölgesi olarak nitelendirilmiştir.

Momentum indikatörlerinde uyumsuzluklarla işlem yapan kişi sayısı oldukça fazladır. 40’ın altındaki bölgede uyumsuzluk, 60’ın üstündeki bölgede ise negatif uyumsuzluk aranır. Pozitif uyumsuzluklar yükselişe, negatif uyumsuzluklar düşüşe işaret eder. 40 ile 60 arasında bulunan uyumsuzluklar çok anlam ifade etmezler.

Genel olarak alış ve satış stratejilerinde RSI uyumsuzluklarının tek başına kullanılması tavsiye edilmez.

Altcoinrookie
Teknik analiz ve “RSI İndikatörü Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler