fbpx

Slumpflasyon Nedir?

slumpflasyon nedir

Slumpflasyon Nedir?

Enflasyon, deflasyon, resesyon, stagflasyon derken bir de karşımıza slumpflasyon sözcüğü çıktı. Slumpflasyon elbette yeni bir terim değil fakat pek çoğumuzun ilk kez duyduğu ortada.

Sayın Mahfi Eğilmez bugün 17.49’da Twitter’dan bir paylaşım yaptı. Aynen aktarıyorum:

Google trends arama çubuğuna yazıp enter’a tıkladığımda tam Mahfi Hoca’nın tweet attığı saat olan 17.49’da slumpflasyon kelimesinin zirve yapmış olduğunu gördüm.

Peki slumpflasyon ne demek?

Slumpflasyon “enflasyon içinde küçülme” anlamına geliyor ve bir ülkede yüksek enflasyon olgusuyla birlikte ekonomik küçülme de yaşanması halini anlatan bir kriz durumunu tanımlıyor.

Mahfi Hoca başta sıraladığım kriz hallerini en kötüden daha az kötüye gidecek şekilde şöyle sıralandırıyor:

  1. slumpflasyon, 2. depresyon, 3. resesyon, 4. deflasyon, 5. stagflasyon ve 6. enflasyon.

Görüldüğü üzere en kötüsü maalesef slumpflasyon.

Açıklamalarına devam edelim:

“Ekonomik krizlerin en zoru budur. Çünkü burada bir yandan enflasyonu düşürmeye uğraşırken bir yandan da ekonominin küçülmesini önce durdurmaya sonra da büyümeye döndürmeye yönelik bir ekonomi politikası uygulamak gerekmektedir. Makroekonomik hedeflerin ve politika araçlarının birbiriyle çelişkisi en fazla burada ortaya çıkar. Bir yandan enflasyonu düşürmek, bir yandan büyümeye geçmek, bir yandan bunlara eşlik etmesi büyük olasılık içinde olan işsizlik artışını engelleyip istihdamı artırabilmek birbiriyle çelişen hedeflerdir.”

Türkiye ilk kez mi slumpflasyon yaşıyor?

Mahfi Hoca’nın kendi internet sitesinde daha önce yaptığı açıklamalar mevcut. Buna göre Türkiye, 2018 yılının son çeyreğindeki ortalama yüzde 22,4 enflasyon ve yüzde 3 küçülmeyle birlikte slumpflasyona girmiş görünüyor. Benzer bir durum, çok daha düşük düzeyde 2016 yılının üçüncü çeyreğinde de yaşanmış ve Türkiye bu durumdan bir çeyrekte çıkmayı başarmış.

Öncesi de var elbette ama özellikle pandemi sonrası sadece Türkiye değil bütün dünya ekonomik problemlerle boğuşuyor.

Umarız Türkiye 2016’daki başarısını en kısa sürede tekrar eder ve bu sıkıntılı günlerden kurtuluruz.

Barış KARDEŞ
Gündem ve “Slumpflasyon Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler