fbpx

Tether (USDT) Nedir?

2014 yılında piyasaya sürülen Tether; Dolar, Euro ve Yuan gibi geleneksel fiat para birimleriyle desteklenen blockchain tabanlı bir kripto para birimidir ve sembolü USDT’dir.

Proje yakın zamanda altın destekli ve 1 ons altına karşılık gelen TetherGold‘u da kullanıma sundu.

USD’yi biliyoruz, T ise token’ın karşılığıdır.

Token hakkında daha fazla detay için sitemizde yer alan “Token Nedir?” videosuna mutlaka göz atınız diyerek devam edelim.

Tether 1 Amerikan dolarına sabitlenmeye çalışılan bir token’dır.

Piyasaya yeni girenlerin aklına “Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş ki? Maksat kripto para alıp yüksek kazanç sağlamak değil miydi?” soruları gelebilir, bunu şöyle cevaplayalım:

Neden stabilcoin’e ihtiyaç var?

Kripto paralar fiyat anlamında oldukça volatil hareketler sergiler. Volatilite dalgalanma demek. Bitcoin’in 20 bin dolardan 3 bin dolar seviyelerine düşüşü bu dalgalanmanın en bariz ve maalesef en acı örneklerinden. Elbette sadece Bitcoin’de değil neredeyse bütün kripto paralarda büyük oranlarda volatilite söz konusu.

Tam bu noktada Tether devreye giriyor. Projenin çıkış noktası bu dalgalanmalardan etkilenmemek. Sadece bu da değil. Dünyanın her yerine, istediğiniz an para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Tether’i Amerikan dolarının dijital formu olarak düşünebilirsiniz. Bu anlamda oldukça kullanışlı bir ürün.

Diyelim ki bir kripto paraya yatırım yaptınız, aldığınız seviyenin üzerine çıktı ve kâr ettiniz. Bahsettiğim dalgalanmalarda kârınızı kaybetmemek dahası zarar etmemek için istediğiniz seviyede USDT’ye geçerek paranızı koruyabilirsiniz. Ve dediğim gibi paranızın tamamını veya kâr ettiğiniz kısmını istediğiniz an banka hesabınıza gönderip Türk lirasına çevirebilirsiniz.

Tether (USDT) ne kadar stabil?

Proje USDT için her ne kadar “1 ABD dolarına eşittir” dese de az evvel –dikkat ettiyseniz- “sabitlenmeye çalışılan” ifadesini kullandım çünkü ortada bir garanti söz konusu değil, piyasa oldukça hareketli.

Fakat nadiren 97 sent seviyesine düşse de fiyatı genellikle 1 dolara sabitlemeyi başarıyorlar. Diğerlerinde görülen dalgalanmalar –olağanüstü bir durum olmadıkça- Tether için söz konusu değil. Bu bakımdan USDT’yi değer saklama aracı olarak tanımlayabiliriz.

USDT ve daha sonra çıkan muadilleri fiyat istikrarı sağladıkları için stabilcoin olarak da nitelendirilir. Yani piyasada 1 dolara sabitlenen token sadece Tether değil. Bu arada stabil bildiğiniz üzere “dengeli, kararlı, değişmez” anlamlarına geliyor ve Tether dışında da stabilcoin’ler mevcut.

Tether 6 Nisan 2020 itibarıyla yaklaşık 6.2 milyar dolarlık piyasa değeriyle en çok kullanılan stabilcoin’dir.

Son olarak önemli bir hatırlatma yapmak isterim:

Tether transferi yapacağınız zaman karşınıza Omni ve ERC-20 seçenekleri çıkabilir. Bu kafa karıştırıcı bir durum.

Tether önceleri Bitcoin üzerindeki Omni katmanındaydı. Fakat özellikle ağın yavaşlığı Tether transferlerinin de uzun sürmesine neden oluyordu. Daha sonra çoğu borsa Ethereum üzerinde üretilen ERC-20 Tether’ini kullanmaya başladı. Üçüncü ve dördüncü seçenekler de EOS ve Tron ağları. Tether göndereceğiniz cüzdan hangisini destekliyorsa onu seçip işlem yapınız.

Barış KARDEŞ
Altcoin’ler ve “Tether (USDT) Nedir?” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler

Kriptoda Analiz Sihirbazı