fbpx

YAM Finance (YAM) ve Bug Olayı

yam finance defi token bug

YAM Finance Kod Hatası

Son zamanların en sıcak konusu olan DeFi ekosisteminde her gün yeni olay ve projelerle karşılaşıyoruz. Son 24 saatin belki de en çok konuşulanları arasında en yeni yield farming projelerinden biri olan YAM Finance yer aldı.

Bu arada yam “yer elması, tatlı patates” gibi anlamlara geliyor ve bu ismin yield farming için oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Yam Finance, Ampleforth’taki gibi esnek arz sistemine sahip Ethereum tabanlı “deneysel” bir kriptopara projesi. Deneysel ifadesi kendilerine ait.

Yam protokolünün ilk yaratıcıları, akıllı sözleşmelerin güvenliğini sağlamak için makul çabalar sarf etmiş olsalar da kod tabanı henüz resmi olarak denetlenmemiş. Bu yüzden sözleşmeye para gönderecek yatırımcılara çok temkinli davranmaları tavsiye ediliyor. Bu bilgi ve tavsiye bizzat projenin web sitesinde yer alıyor.

Projenin token’ı olan YAM’in 1 ABD dolarına sabitlenmesi hedefleniyor ve tam da bunun için arzda değişiklikler meydana geliyor; protokol buna göre ayarlanmış. YAM pre-mine değil, yani piyasaya sürülmeden önce madenciliği yapılmamış, ayrıca kurucu ekip ve melek yatırımcılar için de herhangi bir miktar ayrılmadığı iddia ediliyor.

İşte bu projenin havuzunda saatler içerisinde 500 milyon dolardan fazla para kitlendi. Fakat projede çok geçmeden bir problem yaşandı ve dün akşam saat 9’da projenin twitter hesabı “sözleşmenin ilgisiz bir bölümünde bir bug (hata) tespit edildiğini fakat staking sözleşmelerinin ve kullanıcı fonlarının güvende olduğu” paylaşımını yaptı.

Fakat bu durum fiyata kötü yansıdı ve kısa sürede 110$’ı gören YAM şu an 3.14$ seviyesine inmiş durumda (13 Ağustos öğlen 12.00 verileri).

Sonuç olarak

YAM gelecek vadeden bir proje olarak değerlendirildi ve saatler içinde yüzmilyonlarca dolarlık para hareketleri yaşandı. Bu, çoğunluk itibarıyla “hemen zengin olma” psikolojisiyle açıklanabilir.

Ekip kendi projeleri için deneysel ve “henüz resmi olarak denetlenmedi” dedi ve kısa süre içinde sözleşmede bir hata tespit edildi. Ve son olarak bu hata sonucunda YAM fiyatında çok ciddi bir düşüş yaşandı.

Gündemi yakından takip etmek elbette çok önemli ama hızlı karar vermemek, bilinçli hareket etmek daha da önemli.

Geronimo
Gündem ve “YAM Finance (YAM) ve Bug Olayı” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler