fbpx

Yapay Zekâ GPT-3 ve Olası Etkileri

gpt-3 yapay zeka teknolojisi nedir?

Yapay zeka GPT-3 nedir? Derin öğrenme, kod yazabilme ve insan dillerini taklit edebilme yeteneği dünyayı ve çevremizi nasıl etkileyebilir?

GPT-3 Nedir?

Gündemimizde önümüzdeki günlerde adını sıkça duyacağımız GPT-3 var.

GPT-3 Elon Musk ve Sam Altman’ın kurduğu OpenAI organizasyonu tarafından geliştirilen bir yapay zekâ. Bir ay kadar önce GPT-3’ün yani (Generative Pre-trained Transformer 3) Türkçesiyle “Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü”’nün beta sürümü yayımlandı ve API’sine erişim hakkı kazananlar bu oyuncakla oynamaya başladılar. GPT-3’ün şimdiye kadar insan dillerini taklit edebilme yeteneğine sahip en gelişmiş yapay zekâ dil modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Peki GPT-3’ü özel yapan nedir?

GPT-3 sorulara, insan konuşmasını taklit ederek en gerçekçi cevapları verebiliyor. Tek satır kod bilmeseniz dahi, düşüncelerinizi yazıya döktüğünüzde size program yazıp grafik tasarlayabiliyor. Derin öğrenme yeteneği sayesinde yüz milyarlarca kelimeyi işlemesinin yanında, CSS, JavaScript ve Python’da kodlama yapabiliyor.
Böyle gelişmiş bir yapay zekânın birçok konuda iyi ve kötü etkileri olacağı çok açık, peki GPT-3’ün piyasalara etkileri neler olabilir?

Hızlı algoritma ve bot üretimi, scam projeler ve kimlik avı, yanlış bilgi üretimi aklımıza ilk gelenler. Örneğin aklınızdaki fikri yazıya dökerek algoritma ve bot üretebileceksiniz. Bu da piyasalardaki algoritmaların ve botların artışına neden olabilir.

Yapay zeka GPT-3, insanlar tarafından yazılmış makalelerden ayırt edilmesi güç içerik ve haber üretebiliyor. Dolayısıyla içi boş projeler, gerçeği yansıtmayan binlerce makale ve haber internette yer alabilir. Örneğin Twitter’da Gündem’e girebilmek için bot hesaplara, içi boş ve anlamsız tweet’lere denk gelmişsinizdir. GPT-3 kullanılarak atılabilecek bu tweet’ler ayırt edemeyeceğiniz kadar anlamlı ve benzersiz görünebilir.

GPT-3 kodlama bilgisi gerektirmeden, sadece yazdığımız cümlelerden yola çıkarak grafikler ve uygulama arayüzleri tasarlayıp bunları kodlama dillerine çevirebiliyor. Belki de kriptopara projesi hayali olan birçok kişi bunu kullanabilecek. Elbette çok iyi projelerin yanında scam projelerle de karşılaşmamız olası.

Derin Öğrenme

GPT-3’ün derin öğrenme gücü, herhangi bir insanın önceki mesajlarını ve yazılarını okuyup onu taklit edebilme olasılığı da doğuruyor. Bir arkadaşınızın hesabı ele geçirildiğinde ve o hesap sizinle konuşmaya başladığında onun, arkadaşınız olup olmadığını anlamak da güç olabilir. Bunun yanında sahte projelerin sahte chat botları, size karşınızda gerçek bir muhatap olduğunu düşündürtebilir ve sizi ikna etmek için elinden geleni yapabilir.

Elbette GTP-3’ü kullanarak yapılabilecek iyi ve kötü örnekler çoğaltılabilir. Ancak bu son gelişmelerle birlikte anladığımız şu ki yapay zekâ hayatımıza eskisinden daha da derin bir şekilde yer almaya devam edecek. Hatta karşımızdakinin yapay zekâ olup olmadığını bilemeden…

Barış KARDEŞ
Gündem ve “Yapay Zekâ GPT-3 ve Olası Etkileri” konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazarın diğer paylaşımlarına göz atabilirsiniz.
Twitter Hesabı
Hazırladğı İçerikler